Prezident Zeman by měl v pátek vystoupit ve Sněmovně k rozpočtu

seznamzpravy.cz

Prezident Miloš Zeman by měl v pátek vystoupit v Poslanecké sněmovně při projednávání návrhu státního rozpočtu na tento rok. Informaci serveru Seznam Zprávy dnes ČTK potvrdila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Pan prezident prostřednictvím vedoucího kanceláře pana (Vratislava) Mynáře projevil zájem o vystoupení k návrhu rozpočtu. Projednávání rozpočtu je plánováno na pátek a pan prezident by měl vystoupit kolem desáté hodiny,“ sdělila Pekarová Adamová. Vyjádření Hradu ČTK zjišťuje. Zeman svoji účast ve Sněmovně při projednávání rozpočtu avizoval v nedávném rozhovoru pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové.

Prezident i v předchozích letech vystoupil před poslanci při projednávání rozpočtu, i přes podporu vládního návrhu zpravidla opakoval některé své výhrady. Opakovaně třeba prosazuje zrušení daňových výjimek.

Seznam Zprávy napsaly, že ve Sněmovně se dnes odpoledne objevil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš a člen ochranné služby. Spolu se zaměstnanci Poslanecké sněmovny obhlížel vstup do Sněmovny i možnosti vstupu do sálu. Zeman se pohybuje na vozíku, předchozí dva projevy před poslanci k rozpočtu absolvoval kvůli potížím s nohama vsedě.

Česko zatím nemá schválený rozpočet na tento rok a stát hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Nová vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla návrh předchozího kabinetu přepracovat a předložit nový s nižšími výdaji i nižším schodkem. Minulou středu návrh počítající se schodkem 280 miliard korun schválila. Je to o zhruba 97 miliard Kč méně, než plánoval minulý kabinet Andreje Babiše (ANO). V úvodním kole, které se má uskutečnit v pátek, schvalují poslanci zejména výši příjmů, výdajů a schodku.

Projednávání návrhu rozpočtu by následně mělo pokračovat tak, aby nynější rozpočtové provizorium skončilo nejpozději ke konci března. Do té doby ho musí Sněmovna schválit a podepsat prezident. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

  Oslavy 17. listopadu budou letos výrazně omezené, část se přesune na internet

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..