Česko odeslalo vlakem zbraně na pomoc Ukrajině

ct24.ceskatelevize.cz

Česko dnes odeslalo zbraně na pomoc Ukrajině. Vlak s pomocí dnes ráno překročil česko-polské hranice a pokračuje dál na místo určení. Na twitteru to dnes uvedla Armáda ČR. Podle ní se nakládá další pomoc. Ministerstvo obrany na twitteru zveřejnilo krátké video s odjezdem vlaku a dodalo, že další pomoc bude schvalovat vláda dnes. Vláda se sejde na mimořádném jednání dnes ve 12:30.

„Posíláme kulomety, útočné pušky, pistole, náboje i dělostřeleckou munici,“ píše na twitteru ministerstvo obrany. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu řekla, že Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala na českém území.

Podle sobotního vyjádření ministryně si Ukrajinci materiál převezmou na dohodnutém místě. Podrobnosti nechtěla sdělovat. Původně bylo podle ní domluveno, že si dělostřeleckou munici Ukrajina převezme na českém území. Koncem ledna, kdy o tom vláda rozhodovala, byla ale situace jiná a existovala možnost letecké přepravy. „Je mi líto, že to Ukrajina nestihla,“ podotkla.

„Rozhodně touto pomocí pomoc České republiky, vlády České republiky ani resortu ministerstva nekončí,“ prohlásila Černochová v sobotu. Ministerstvo se podle ní zabývá možností odeslat další pomoc na Ukrajinu.

Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, s nabídkou se hlásí i městské policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu uvedl, že kvůli složité byrokracii s vyskladněním a odepsáním zbraní nestihne jeho ministerstvo armádní zásilku. K pomoci se ale připojí v dalších dnech, naznačil.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu připravilo nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které Česko daruje Ukrajině. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Mluvčí rezortu Vojtěch Srnka následně na dotaz ČTK sdělil, že ministerstvo zatím nebude z důvodu opatrnosti zveřejňovat bližší detaily.

  Zastupitelé Prahy 6 o prodeji Koněvovy sochy nejednali

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..