Rusko na Ukrajině utrpí strategickou porážku, myslí si ministr zahraničí USA

idnes.cz

Ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině selže a nehledě na vyústění vojenského konfliktu nakonec odejde z války jako poražený. Na tiskové konferenci to dnes řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Putin má podle něj v plánu Ukrajinu týrat, ovšem nemůže si získat přízeň Ukrajinců ani postavit do jejich čela loutkovou vládu.

„Jsem přesvědčen, že Putin selže a Rusko utrpí strategickou porážku,“ citoval Blinkena deník The Guardian. Jeho slova navazují na vyjádření některých komentátorů, podle nichž Putin už válku prohrál, protože reakce Ukrajinců na vpád ruských vojsk vyvrátila jeho argumentaci použitou ke zdůvodnění invaze.

Blinken nicméně naznačil, že ona strategická porážka nemusí zahrnovat porážku vojenskou. „Můžete se zmocnit krajiny, ale nemůžete se zmocnit srdcí a myslí jejích obyvatel,“ uvedl ministr zahraničí Spojených států při společném vystoupení se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou po jednání ve Washingtonu.

Blinken k novinářům promlouval na konci druhého týdne ruské invaze, která si podle ukrajinských činitelů vyžádala tisíce mrtvých a která vyhnala z Ukrajiny přes dva miliony lidí. Ukrajinská města jako Charkov, Sumy, Mariupol nebo Mykolajiv jsou několik dní terčem ruského ostřelování, zatímco se pravděpodobně chystá rozsáhlý útok na Kyjev. Ruské armádě se sice nepodařilo Ukrajinu bleskově porazit, její jednotky ale na více místech pokračují v postupu.

Podle Blinkena má nyní Putin „jasný plán týrat Ukrajinu“. „Ale jaký je cíl?“ tázal se americký ministr. Dodal, že pokud je cílem ustavit na Ukrajině prokremelský režim, pak je z jejich reakce docela zřejmé, že to Ukrajinci nikdy nepřijmou.

ČTK

  Tálibán násilně zakročil proti drogově závislým lidem. Odváží je na nucenou rehabilitaci a odvykání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..