ČR od pátku ruší všechna koronavirová omezení pro příjezd z EU

drbna.cz

Česká republika od pátku ruší všechna koronavirová omezení pro příjezd ze zemí Evropské unie a dalších osmi evropských států. Lidé nebudou muset vyplňovat příjezdový formulář, povinné nebude ani potvrzení o testu, očkování nebo prodělané nemoci. Vyplývá to z aktualizovaného opatření, které dnes ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svém webu. Epidemie koronaviru v Česku i dalších evropských zemích v posledních týdnech výrazně polevila.

Dosavadní povinnosti vedle zemí EU nebudou platit také pro Andorru, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikán. Pro příjezd z ostatních států mimo EU, což se týká i lidí, kteří v takových zemích v posledních 14 dnech pobývali více než 12 hodin, pravidla zůstávají beze změny.

Ministerstvo zdravotnictví podle informací ČTK už také nebude vydávat takzvanou mapu cestovatele, na které jsou země rozděleny do barevných kategorií podle míry rizika nákazy koronavirem. V pátek místo toho zveřejní seznam některých mimounijních států, ze kterých mohou přijet za nastavených epidemiologických podmínek všichni lidé. Seznam se bude aktualizovat jen při jeho změně, tedy pravděpodobně jednou za několik týdnů.

Podle dosavadních pravidel se povinnost vyplnit příjezdový formulář a doložit očkování, test nebo prodělanou nemoc nevztahovala na občany ČR i dalších států EU a jejich rodinné příslušníky, pokud přijížděli do Česka individuální dopravou. Výjimku měli také děti do 12 let, pracovníci mezinárodní dopravy, diplomaté, přeshraniční pracovníci, žáci a studenti nebo lidé cestující pozemní dopravou, kteří nepřijížděli do ČR na víc než 24 hodin.

ČTK

  Zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím Senát pravděpodobně schválí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..