Běloruský prezident odmítl spekulace o Putinově zdraví

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko odmítl spekulace týkající se zdraví Vladimira Putina. Ruský prezident je podle něj fyzicky i duševně zdravý a „v lepší kondici než kdy předtím“. Lukašenko to prohlásil v rozhovoru s japonskou televizní stanicí TBS.

„Nesetkali jsme se jen jako hlavy států, naše vztahy jsou přátelské,“ uvedl běloruský vůdce v rozhovoru, který sdílela i běloruská státní tisková agentura BelTA. „Jsem zasvěcen do všech detailů, pokud je to možné, státních i soukromých,“ dodal Lukašenko.

Zástupci západních států už několikrát uvedli, že se Putin přepočítal, když útok na Ukrajinu zahájil. Ruské síly totiž dosud v bojích utrpěly těžké ztráty a i jejich postup se navzdory početní převaze téměř zastavil, poznamenala agentura Reuters.

Britský premiér Boris Johnson na adresu ruského prezidenta řekl, že jedná iracionálně. Nizozemský premiér Mark Rutte ho označil za „naprosto paranoidního“.

Veškerá tato tvrzení Lukašenko odmítl. „Západ a vy také byste tuto hloupost, tento nesmysl měli dostat z hlavy,“ řekl běloruský prezident zástupci japonského média. „Putin je absolutně fit, je v lepší kondici než kdy jindy… Je to psychicky i fyzicky naprosto zdravý člověk, je atlet. Jak se tady říká – chytí rýmu na všech našich pohřbech,“ dodal Lukašenko.

Autoritativní běloruský vůdce poskytl ruské armádě území své země k útoku na Ukrajinu, dosud se však zdráhal vstoupit s Ukrajinci do otevřené války.

Lukašenko získal podle oficiálních údajů ve volbách v srpnu 2020 šestý mandát k výkonu funkce prezidenta, hlasování ale podle tvrzení opozice provázely rozsáhlé podvody. Mnozí tak považují za skutečnou vítězku voleb kandidátku opozice Svjatlanu Cichanouskou, která musela uprchnout do Litvy. Cichanouská se naopak staví ostře proti invazi a vyzývá k tomu i běloruské občany.

ČTK

  Vyznamenání pro Zelenského je důležitý signál a symbolický krok, řekl Fiala

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..