Evropská komise zahájí disciplinární řízení s Maďarskem

irozhlas.cz

Evropská unie zahájí disciplinární řízení s Maďarskem, řekla europoslancům ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. První krok podnikne EK v souvislosti s nerespektováním pravidel právního státu ze strany Maďarska, které v důsledku může čelit pozastavení čerpání peněz z unijních fondů.

Von der Leyenová, která ve Štrasburku europoslancům odpovídala na otázky ohledně výsledků prvních dvou let současného mandátu Evropské komise, upozornila, že maďarské úřady o zahájení procesu informoval evropský komisař pro rozpočet a správu Johannes Hahn. Ten rakouskému tisku podle agentury APA sdělil, že rozhodnutí EK souvisí s podezřením na korupci a s problémy s veřejnými zakázkami.

Podobně se vyjádřila ve Štrasburku i von der Leyenová, podle které je v Maďarsku problémem zejména korupce, pravidla právního státu však podle ní středoevropská země narušuje i v jiných ohledech. Budapešť podle ní dostala možnost vysvětlit svou pozici a odpovědět na otázky EK.

„Důkladně jsme tyto odpovědi vyhodnotili a rozhodli jsme se, že je na čase se posunout o krok dál… Proto nyní pošleme formální dopis, abychom mechanismus podmíněnosti (mezi vyplácením peněz z unijních fondů a dodržováním principů právního státu) zahájili,“ řekla von der Leyenová.

Maďarsko je první zemí, která čelí tomuto konkrétnímu mechanismu, zavedenému na začátku roku 2021. Režim podmíněnosti umožňuje EU přijímat opatření včetně pozastavení plateb na ochranu rozpočtu. Pravidlu dal letos v únoru za pravdu i Soudní dvůr Evropské unie, ke kterému žalobu proti spojení právního státu a evropských fondů podalo spolu s Maďarskem také Polsko. Zatímco komise verdikt přivítala, vlády obou zemí jen označily za politické rozhodnutí či útok na vlastní suverenitu.

Oznámení předsedkyně EK europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku přijali potleskem. Případné pozastavení nebo snížení plateb z unijních fondů musí podpořit nejméně 15 z 27 členských zemí EU.

  Německo má rekordně nově nakažených, na Slovensku přírůstek nákaz zpomalil

V Maďarsku o víkendu vyhrála parlamentní volby konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, a to i přes dlouhodobou kritiku z Bruselu. Podle EU vládní kabinet v Budapešti omezuje demokratické svobody. Unijní činitelé dříve avizovali, že mechanismus vedoucí k zastavení plateb spustí až po volbách.

Brusel dělá velkou chybu, „když tančí, jak maďarská levice píská,“ řekl k rozhodnutí EK šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Dodal, že o víkendu svou podporu Orbánově kabinetu vyjádřilo okolo 2,9 milionu voličů a 3,3 milionu jich v referendu souhlasilo s takzvaným zákonem proti pedofilii, který se týká sexuálních menšin. Zákon kritizují ochránci lidských práv i Evropská komise, která jej označila za diskriminační vůči lidem hlásícím se ke komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Referendum nakonec nebylo platné, protože se v něm nevyjádřil dostatečný počet voličů.

„Evropská komise by se měla vrátit ke zdravému rozumu a dialogu,“ řekl Gulyás.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..