Senátoři STAN se obrátí na ÚS kvůli odškodnění lidí z Vrbětic

Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic, kterým je zákon nepřiznal za následky výbuchů v muničním skladu v roce 2014. Návrh podpořilo 19 senátorů z klubu Starostové a nezávislí, připojit se budou moci i senátoři z dalších frakcí, oznámil dnes předseda klubu Petr Holeček.

„Občané, kteří žijí ve Vrběticích a dalších zasažených obcích, ale mají úřední trvalé bydliště na radnici nebo jinde, byli vyloučeni z náhrad, což považujeme za nespravedlivé a neústavní. Nyní dáváme možnost i senátorům z dalších klubů se k návrhu připojit,“ uvedl Holeček v tiskové zprávě.

Loni přijatý zákon počítá kvůli omezením po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele s trvalým bydlištěm v některé z těchto obcí. Mezi ně by stát mohl rozdělit podle odhadů kolem 291 milionů korun.

Starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák (STAN) koncem března řekl ČTK, že o odškodnění budou žádat i obyvatelé obcí bez trvalého bydliště. Jejich žádost bude zamítnuta a na základě toho se budou domáhat odškodnění prostřednictvím soudu. Na to se však podle Hověžáka bude muset najít advokátní služba.

Zákon vymezuje tři období mezi 16. říjnem 2014, tedy dnem exploze prvního skladu, a 13. říjnem 2020 jako dnem ukončení zásahu s rozdílnými denními částkami na obyvatele 300 korun, 100 korun a 20 korun. V případě města Slavičín zákon částky krátí s výjimkou lidí z místní části Divnice.

Hnutí STAN se muselo nedávno potýkat s aférou kolem postupu svého europoslance, advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a rezignoval na funkci místopředsedy STAN.

  V Praze a další desítce měst se bude demonstrovat proti vládě

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..