Ukrajinské služby zřejmě chytily proruského politika podezřelého z vlastizrady

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zveřejnil fotografii prominentního proruského politika Viktora Medvedčuka s pouty na rukou po zvláštní akci ukrajinské tajné služby SBU. Letos v únoru, krátce po začátku ruské invaze, ukrajinské úřady informovaly o tom, že lídr Opoziční platformy utekl z domácího vězení. Zelenskyj později dnes v projevu navrhl Medvedčuka vyměnit za ženy a muže, kteří jsou v zajetí ruských sil, píše agentura Reuters.

„Dobrá práce,“ ohodnotil Zelenskyj příslušníky SBU na facebooku a dodal, že detaily zveřejní později. SBU oznámila, že Medvedčuka, který je na fotografii oblečený do ukrajinské vojenské uniformy, zadržela „při nebezpečné operaci“.

V pozdějším projevu ukrajinský prezident navrhl Medvedčuka vyměnit za ukrajinské válečné zajatce a zajatkyně, které zadržují ruští vojáci, píše Reuters. Je „důležité, aby naše bezpečnostní a vojenské síly takovou možnost zvážily,“ řekl.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že snímek, na němž je údajně Medvedčuk, viděl, nemůže ale říct, zda je opravdový.

Ukrajina loni zahájila vyšetřování Medvedčuka kvůli vlastizradě a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Tento poloostrov anektovalo Rusko v roce 2014, Ukrajina a řada zemí světa ho však dál považuje za součást svého území.

Ruský prezident Vladimir Putin je kmotrem nejmladší Medvedčukovy dcery. Tento politik popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Medvedčukova strana mívala oporu mezi voliči na převážně ruskojazyčném východě a jihu země. Ukrajinské úřady loni uvalily sankce na televizní stanice spojované s Medvedčukem.

  Lídři zemí G20 se shodli, že chtějí udržet oteplování pod kritickou hranicí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..