České předsednictví v EU uspořádá akce zaměřené na Východní partnerství

České předsednictví v Evropské unii v druhé polovině letošního roku uspořádá několik akcí zaměřených na Východní partnerství, řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) po dnešním jednání s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Běloruské opozici vyjádřila šéfka dolní komory podporu na všech úrovních.

Adamová uvedla, že při předsednictví v druhé polovině letošního roku chystá Česko mimo jiné dvě velké události ve Sněmovně zaměřené na Východní partnerství. „Je důležité, abychom navázali v této iniciativě a věnovali pozornost zemím, které častokrát bojují za svoji demokracii,“ uvedla. Podpora opozice bojující za demokracii je Česku kvůli jeho historii velice blízká, doplnila.

Cichanouská požádala Adamovou, aby Česko učinilo z otázky Běloruska prioritu svého předsednictví. Doufá také v to, že se podaří vytvořit skupinu přátel svobodného Běloruska v českém Parlamentu. Východní partnerství je projekt iniciovaný Evropskou unií v rámci unijní politiky sousedství. Cílem projektu je těsnější spolupráce se šesti státy východní Evropy a Kavkazu včetně Běloruska či Ukrajiny. Zakládající schůzka se uskutečnila při českém unijním předsednictví v květnu 2009 v Praze.

Adamová řekla, že většina běloruské populace je na straně demokracie a nepřeje si pokračování diktátorského režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Válka na Ukrajině podle ní částečně vrhá stín na dění v Bělorusku, což chce i dnešním setkáním změnit. V podpoře běloruské opozice podle ní musí Česko vytrvat i po předsednictví. „Musíme tak činit na všech úrovních,“ dodala.

Cichanouská řekla, že Bělorusové nechtějí žít v tyranii a chtějí být součástí Evropy. „Pokračujeme v boji za Bělorusko, ale i Ukrajinu. Bez svobodné Ukrajiny nebude svobodné Bělorusko, stejně tak bez svobodného Běloruska nebude bezpečná Ukrajina,“ podotkla. Běžní Bělorusové jsou podle ní proti válce a podporují Ukrajinu.

Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela blogera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení, Západ verdikt odsoudil.

  Stalin byl rozporuplná osobnost, říká kandidát komunistů na Hrad Skála

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..