Mendelova univerzita v Brně přišla o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů

Mendelova univerzita v Brně přišla kvůli pochybením o institucionální akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. Rozhodl o tom Národní akreditační úřad. Univerzita si tak podle zástupce úřadu Jiřího Smrčky v doktorském typu studia pro ekonomické obory už nebude moci schvalovat nové studijní programy sama, ale bude se muset s žádostí o jejich povolení obrátit právě na akreditační úřad.

„Správní řízení se týkalo pouze možnosti akreditovat nové studijní programy v rámci doktorského stupně studia na Provozně ekonomické fakultě. Netýká se tedy aktuálních studijních programů, které byly již dříve ze strany NAÚ akreditovány. Rozhodnutí NAÚ tedy nemá žádný vliv na stávající studijní programy, současné ani budoucí studenty,“ řekl mluvčí školy Filip Vrána.

Týdeník Hrot v dubnu upozornil, že mezinárodní antiplagiátorská platforma VroniPlag v minulých měsících odhalila shody v textech disertačních prací několika rakouských komunálních politiků, kteří úspěšně ukončili doktorské studium na Provozně ekonomické fakultě (PEF) Mendelovy univerzity. Úřad pak na fakultu poslal kontrolu, která chyby v doktorském studiu potvrdila.

„Akreditační úřad rozhodl zastavit řízení v případě bakalářského a magisterského typu studia a odejmout institucionální akreditaci v případě doktorského typu studia pro oblast ekonomické obory,“ řekl Smrčka. K rozhodnutí podle něj úřad přistoupil na základě důkazů o zjištěných pochybeních.

Rozhodnutí se nedotkne stávajících ani budoucích studentů

„Akreditace studijních programů, která je v současnosti platná, tak té se to nedotkne. Studijní programy jsou akreditované dál a studenti v nich mohou studovat dál. Pokud by si ale vysoká škola chtěla vytvořit nový studijní program, tak si ho nemůže schválit sama, ale musí požádat o akreditaci akreditační úřad,“ vysvětlil. Odebrání institucionální akreditace se podle něj nedotkne ani přijímání nových studentů do stávajících studijních programů.

Podle úřadu nebyl v doktorském studiu ekonomických oborů dostatečný systém zajišťování kvality vzdělávací a tvůrčí činnosti a jejího hodnocení, což jsou podmínky pro institucionální akreditaci. „V důsledku několikanásobného selhání kontrolních procesů zejména na úrovni jedné z fakult nebyla vysoká škola schopna odhalit a odstranit nedostatky, které byly kontrolou zjištěny,“ uvedl úřad.

  Šíření covidu dál mírně zpomaluje, méně je i hospitalizovaných

Podle zápisu z jednání úřadu z 19. května Mendelova univerzita nedokázala vyhodnotit jako rizikové, že značný počet posluchačů doktorského studia končí studium za dobu výrazně kratší, než je standardní tříletá doba. Někteří podle úřadu absolvovali studium za 22 až 30 měsíců.

Kontrola probíhá i na dalších částech univerzity

„V kontrolovaném období absolvovalo za tuto kratší dobu čtrnáct studentů,“ shrnul úřad. Kontrola na Provozně ekonomické fakultě se konala od loňského 25. srpna do 25. listopadu. Podle úřadu rovněž odhalila, že „vysoká škola nemá dostatečně účinná opatření proti úmyslnému jednání proti dobrým mravům při studiu, zejména proti plagiátorství a podvodům při studiu“.

„Logický důsledek šetření, které jsem ještě v pozici rektorky iniciovala v momentě, kdy se objevila první podezření. Věřím, že se Provozně ekonomická fakulta poučí, k událostem se postaví čelem a akreditaci brzy získá zpět,“ napsala bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Smrčka už v dubnu řekl, že akreditační úřad zahájil kontrolu i na dalších částech Mendelovy univerzity. V úterý doplnil, že tato kontrola ještě pokračuje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com