Rusové propustili ukrajinskou zdravotnici, která natáčela dění z války. Starala se o raněné obou armád

Známá ukrajinská zdravotnice Julija Pajevská, kterou ruské síly v polovině března zajaly v Mariupolu, je po třech měsících na svobodě. Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a potvrdila agentura AP, která hovořila s jejím manželem.

Záběry z tehdy obléhaného Mariupolu, který se snažily dobýt ruské jednotky, předala zdravotnice známá pod přezdívkou Tajra novinářům tiskové agentury, kteří ve městě zůstali jako poslední zahraniční žurnalisté. Ti v polovině března 256 gigabajtů záznamů na malé datové kartě vyvezli schované v tamponu a později některé zveřejnili.

Pajevská a její kolega skončili o den později v ruském zajetí. Bylo to ve stejný den, kdy ruský nálet zasáhl divadlo v centru města, kde podle AP zemřelo kolem 600 lidí.

Podle ukrajinské agentury Ukrinform zachraňovala Pajevská životy vojáků a civilistů na Donbase osm let. Původně trenérka aikida a designérka se po vypuknutí konfliktu na východě země mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami rekrutovala jako zdravotnice a později vybudovala vlastní evakuační tým dobrovolníků známý jako „Tajřini andělé“, píše agentura. Podle webu ArmyInform zachránila stovky ukrajinských vojáků.

Rusko vykreslilo Pajevskou jako člověka pracujícího pro nacionalistický pluk Azov, což odpovídá narativu Moskvy, která vojenskou agresi v sousední zemi zdůvodnila jako snahu o „denacifikaci“ Ukrajiny, píše AP. Zároveň upozorňuje, že žádné důkazy, které by podporovaly toto tvrzení, nenašla. Samotné záběry, které Pajevská natočila, jsou niterným svědectvím úsilí o záchranu raněných na obou stranách, píše AP.

Péče o válečné zajatce

Například na videu, které zdravotnice pořídila 10. března, jsou dva ruští vojáci, které hrubě vytahuje ze sanitky člen ukrajinských ozbrojených sil. Jeden ze zraněných je na invalidním vozíku, druhý klečí na kolenou, ruce má svázané za zády a zjevně má poraněnou nohu. Ukrajinský voják mu nadává.

  USA: Ruská armáda zabila ukrajince, kteří se pokusili kapitulovat.

„Klid, klid,“ říká v této situaci Pajevská. Vzápětí se jí jedna z přihlížejících žen ptá, zda bude léčit Rusy. „Oni k nám tak laskaví nebudou. Ale jinak to nejde. Jsou to váleční zajatci,“ odvětí Pajevská.

V pátek Zelenskyj oznámil, že zdravotnice byla propuštěna. „Tajra už je doma. Budeme pracovat na tom, aby byli propuštěni všichni,“ dodal prezident. Na Ukrajině byly uneseny nebo zajaty stovky významných osobností, včetně místních úředníků, novinářů, aktivistů a obránců lidských práv, upozorňuje AP.

„Byl to tak velký pocit úlevy. Zní to jako obyčejná slova a já ani nevím, co říct,“ reagoval manžel Pajevské Vadym Puzanov. Agentuře řekl, že s manželkou hovořil po telefonu a byla na na cestě do kyjevské nemocnice.

Pajevská kameru dostala v roce 2021, aby natáčela dokument pro společnost Netflix o inspirativních lidech. Když však její zemi napadly ruské jednotky, použila ji k natáčení scén o záchraně zraněných civilistů a vojáků, poznamenala AP.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com