Seskok parašutistů připomněl hrdiny z operace Anthropoid

Seskok tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v pražských Zítkových sadech dnes dopoledne připomněl hrdiny z operace Anthropoid. V hlavním městě tím započaly akce pro veřejnost, které odkazují na československé výsadkáře, kteří za druhé světové války spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje Resslově ulici se následně konala bohoslužba, které se účastnil i premiér Petr Fiala (ODS).

Tři parašutisté seskočili dnes před 09:30 z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Po několika okamžicích doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Za účasti politiků se následně od 10:00 konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě gestapo před 80 lety našlo úkryt sedmi výsadkářů. Někteří parašutisté padli po statečném boji s nacistickou přesilou, jiní zvolili dobrovolnou smrt. Lidé se pomodlili za „duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády“.

Bohoslužby si vyslechli a za parašutisty zapálili svíčky kromě Fialy a Černochové také například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr kultury Martin Baxa (ODS), ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a další činitelé.

V kostele zemřeli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Parašutisté výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli Kubiš a Gabčík. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Heydrich zemřel na následky atentátu 4. června.

  Bez proudu zůstalo dnes v ČR po bouřkách ještě 23.000 domácností

Československá obec legionářská a Praha 2 za podpory ministerstva obrany také pořádají celodenní akci na Karlově náměstí, kde vznikne dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a pozemních jednotek ve Spojeném království. Tábor bude otevřený od 09:30 do 19:00 hodin, po poledni bude k vidění série komentovaných ukázek.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..