Ukrajinští obránci dostali rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku

Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku a už dostali takový rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl dnes ráno gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany podle agentury Reuters odmítl Hajdajův výrok komentovat s tím, že se jedná o neveřejné informace. Moskva dnes večer oznámila, že ruským silám se podařilo z jihu zablokovat Lysyčansk, který k Severodoněcku přiléhá, a obsadit města Hirske a Zolote jižně od Lysyčansku.

„Obránci Severodoněcku se budou muset stáhnout z města na nové a silnější pozice,“ uvedl Hajdaj na komunikační platformě telegram. „Veškerá kritická infrastruktura byla zničena, na 90 procent města bylo poškozeno a 80 procent obytných budov se bude muset strhnout,“ dodal.

Hajdaj neuvedl, kdy by stahování ukrajinských obránců z města, které po zhruba měsíc zažívalo jedny z nejprudších bojů od zahájení ruské invaze, mělo začít, ani jako dlouho by mělo trvat, poznamenává Reuters.

Ruské ministerstvo obrany pak dnes večer podle agentury Interfax oznámilo, že ruské síly blokují Lysyčansk z jihu. Generální štáb ukrajinské armády zároveň večer sdělil, že ukrajinská vojska odrazila ruský útok u jižního předměstí Lysyčansku. Mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov kromě toho uvedl, že proruským silám se podařilo „osvobodit“ Hirske a Zolote, dvě města ležící jižně od Lysyčansku, kde podle dřívějších tvrzení ruské strany Rusové zablokovali až 2000 ukrajinských vojáků.

Ruské ministerstvo obrany dodalo, že v posledních pěti dnech Rusové ovládli 11 obcí včetně Loskutivky a Myrné Dolyny jižně od Lysyčansku. Podle Hajdaje do Lysyčansku již vstupovaly ruské „diverzně průzkumné jednotky“, jejich útok byl ale zmařen.

Ukrajinské ministerstvo obrany odmítlo možné stahování jednotek ze Severodoněcku komentovat. Ukrajinští novináři ale podle ruskojazyčné verze BBC píší, že vojáci začali z města u řeky Severní Doněc odcházet už v noci na dnešek. „Dnes v noci ukrajinské jednotky organizovaně opustily průmyslovou zónu v Severodoněcku,“ napsal novinář Jurij Butusov, který sleduje situaci na frontě. Vojenské zdroje listu Ukrajinska pravda uvedly, že ze Severodoněcku odešli příslušníci Národní gardy.

  Sněmovna reprezentantů schválila ústavní žalobu na Trumpa

Šéf místní vojenské správy Roman Vlasenko podotkl, že stažení vojáků ze Severodoněcku nějakou dobu potrvá. „Není to otázka hodin ani dnů,“ řekl agentuře Unian.

Ztráta Severodoněcku a Lysyčansku by nepředstavovala zásadní zlom ve válce, uvedl americký Institut pro výzkum války (ISW). Ukrajinci podle něj „v zásadě dosáhli svého cíle“ tím, že v bitvě zpomalili a oslabili ruské jednotky. „Ruské útočné operace se v nadcházejících týdnech pravděpodobně zastaví, ať už se ruské síly zmocní oblasti Severodoněcku a Lysyčansku či nikoliv,“ míní institut.

Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním přehledu sdělil, že Rusové při postupu k dvojměstí a přilehlým vesnicím podnikají tankové, minometné a letecké útoky na ukrajinské pozice. Útok na vesnici Borivske, která leží stejně jako Severodoněck na východním břehu řeky Severní Doněc, se obráncům podařilo odrazit.

Rusko si v posledních dnech obsazením pozic ukrajinské obrany kolem města Zolote jižně od Lysyčansku připsalo v Donbasu výrazné územní zisky. Proražení ukrajinské obrany u Toškivky umožnilo ruským jednotkám zahájit obkličování Lysyčansku. Zároveň se tím zvýšil tlak na obránce Severodoněcku, jejichž zásobování je čím dál složitější. Obsazením Severodoněcku a Lysyčansku by se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů, a to získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí, jejíž území Moskva krátce před únorovou invazí uznala jako samostatnou „republiku“.

Tvrzení obou bojujících stran o územních ziscích nelze v průběhu bojů nezávisle ověřit.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com