V Karlových Varech začíná filmový festival, nabídne 170 filmů

V Karlových Varech dnes vpodvečer začne 56. ročník mezinárodního filmového festivalu. Po dvou letech covidových omezení se uskuteční v tradiční podobě a potrvá do příští soboty 9. července. První vstupenky si tradičně vystáli fanoušci v noční frontě, po delší době je pořadatelé zdražili, základní vstupenky bez slevy stojí letos 100 korun, zlevněná 75. Dražší je i festivalový pas. Na diváky čeká asi 170 filmů, z toho zhruba 130 celovečerních.

Mezi nejznámější hosty festivalu bude australský herec Goeffrey Rush, který převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Při stejném ceremoniálu na závěr festivalu převezme Cenu prezidenta festivalu i americký herec a producent Benicio del Toro. Mezi ohlášenými hosty je také americký herec a režisér Liev Schreiber.

Z českých tvůrců bude Cenou prezidenta festivalu poctěn Bolek Polívka a festival chce také zvláštní hold vzdát bývalé umělecké ředitelce festivalu Evě Zaoralové, která letos zemřela. Festival ji připomene výstavou, připomínkou na zahajovacím ceremoniálu i uvedením filmu Federica Felliniho Silnice, který pro ni měl velký význam.

Festival od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyjadřoval podporu ukrajinským tvůrcům a zavrhoval ruské násilí. Ve spolupráci s festivalem v Oděse, který se kvůli válce nemůže konat, představí filmovým profesionálům rozpracovaná ukrajinská díla. V hlavním programu festivalu jsou čtyři ukrajinské filmy a uveden bude i snímek Mariupol 2, který je svědectvím o válce a městě, které se stalo jedním z jejích tragických symbolů.

Pořadatelé se ale také přes protesty ukrajinských filmařů a ukrajinského velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise rozhodli ponechat v programu ruský film Kapitán Volkonogov uprchl. Podle kritiků film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na propagandistických filmech. Zařadit film do programu je podle velvyslance nehumánní.

Vedení festivalu nechce bojkotovat ruskou tvorbu obecně a odmítá tvrzení, že by promítání zmíněného filmu odvádělo pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Snímek líčí období stalinistických čistek a podle vedení festivalu přesně pojmenovává, jak manipulativní jednání despotického lídra dokáže ovlivnit smýšlení většinové společnosti, ve jménu ideologie účelově vytvářet nepřátele režimu a bezohledně je likvidovat a jak takové jednání v konečném důsledku vede k celonárodní tragédii. Snímek si po jeho uvedení na festivalu v Benátkách do programu zvolili loni na podzim.

  Očkování v O2 universum skončilo. Rozeštvávali jste lidi, obvinil Babiš ČT

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com