Fiala: Hlavním úkolem pro EU je jednotně zmírňovat dopady krizí na občany

novinky.cz

České předsednictví v Radě Evropské unie má před sebou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Řekl to dnes český premiér Petr Fiala, když v Evropském parlamentu představoval svou vizi pro příštích šest měsíců. Jako hlavní výzvy zmínil inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině.

„Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou vlnu, využívá energetické suroviny jako svou zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi,“ řekl předseda české vlády. „Tím hlavním úkolem v následujícím období bude nalézt jednotnou a silnou shodu na takových opatřeních, která negativní dopady současných krizí na naše občany co nejvíce zmírní,“ pokračoval.

Podle českého premiéra jsou rychlý růst životních nákladů nebo problémy s dodávkami potravin výzvy, kterým je nejlepší čelit společně. Česko při hledání shody může hrát klíčovou roli, neboť coby země předsedající jednáním Rady EU bude do konce roku jakýmsi moderátorem složitých vyjednávání mezi zástupci sedmadvaceti členských zemí. V čele rady stanulo podruhé od vstupu do unie, poprvé se tak stalo v roce 2009.

Fiala v dnešním projevu zopakoval pětici pilířů předsednictví, které jeho vláda představila minulý měsíc a které podle ní vyplývají především z pokračující ruské agrese. Obsáhle se mimo jiné věnoval otázce energetické bezpečnosti a uvedl, že ČR je připravena pracovat na koordinaci zásob plynu před nadcházející zimou. „Podporujeme dobrovolné společné nákupy podle modelu, který se osvědčil během covidové krize,“ řekl.

S tímto tématem souvisí i otázka, o níž se bude dnes krátce po poledni v europarlamentu hlasovat. Poslanci mají možnost zablokovat návrh takzvané taxonomie, který by jadernou a plynovou energetiku, byť dočasně a s jistými podmínkami, zařadil mezi projekty klasifikované jako prospěšné pro unijní klimatické cíle.

  MŠMT: Děti mohou být ráno místo družin ve svých třídách

Fiala v projevu vyzval členy EP, aby „složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli“. „Jaderná energie a plyn jako dočasný zdroj z bezpečných zemí jsou pro řadu členských států jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout,“ řekl.

Jeho projevu v zasedacím sále naslouchalo několik desítek ze 705 členů EP a dále například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Fiala promluvu zahájil a zakončil pasážemi v angličtině, většinu času nicméně mluvil svým mateřským jazykem, jak je podle něj v EP zvykem.

Vedle energetické bezpečnosti jsou prioritami českého předsednictví podpora Ukrajiny a zvládnutí uprchlické vlny, posilování obranných kapacit EU a kyberbezpečnosti, podpora „strategické odolnosti“ v kontextu technologií či potravin a odolnost demokratických institucí.

Fiala například uvedl, že EU musí sehrát zásadní roli v očekávané poválečné obnově Ukrajiny, podpořil usnadnění společných nákupů vojenského materiálu a dodal, že unie nesmí zapomínat na „chudé a potřebné“. Slíbil, že Česko se jako předsednická země „bude snažit vždy pečlivě brát v úvahu všechny názory, které v našich diskusích zazní“.

V projevu se český premiér odvolával na slova prvního českého prezidenta Václava Havla, ale i na výrok někdejší šéfa Bílého domu Ronalda Reagana o křehkosti svobody. „Budeme proto vždy důsledně podporovat dodržování a posilování svobod, základních lidských práv a evropských hodnot,“ řekl Fiala. O problémech, které v této souvislosti Evropská komise spatřuje v Polsku a v Maďarsku, se přímo nezmínil.

Vystoupení českého premiéra uvedla předsedkyně EP Roberta Metsolaová, která řekla, že předsednictví ČR přichází ve „zlomovou chvíli“, a slíbila Fialovi podporu například při prosazování klimatických opatření z balíčku Fit for 55. „Přeji vám úspěch do příštích měsíců,“ uvedla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com