ANO a SPD zablokovaly jednání kvůli výroku Bartoška o Babišovi

Opoziční ANO a SPD zablokovaly dnešní projednávání zákonů, neboť vládní koalice odmítla návrhy hnutí ANO na doplnění programu schůze. Poslanci ANO mimo jiné požadovali, aby Sněmovna řešila výroky místopředsedy dolní komory Jana Bartoška (KDU-ČSL) o tom, že předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Andrej Babiš představuje bezpečnostní riziko. Opoziční frakce si poté vyžádaly přestávku na své rokování až do konce dnešního jednacího dne, Sněmovna se proto znovu sejde až v úterý 12. září odpoledne.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že Bartoškovo hodnocení Babiše je „totálně za hranou“. Proto poslanci ANO navrhovali body, aby „nepřijatelné“ výroky Sněmovna projednala. „Myslím si, že aspoň jeden bod jste mohli podpořit, protože to se nedá vymlčet, to se prostě nedá vymlčet,“ zdůvodnila po hlasování Schillerová žádost o dvouhodinovou pauzu na jednání klubu.

Stejný požadavek vzápětí vznesl také předseda poslanců SPD Radim Fiala, kterému vadilo, že koalice odmítla debatovat také o zvýšení koncesionářských poplatků nebo ohrožení demokracie v ČR. „Tak, jak vy se chováte ve veřejnoprávních médiích a děláte propagaci svým názorům a ostatní jsou umlčováni jak na sociálních sítích, tak na webech a všude, tak to je pro nás nepřijatelné,“ uvedl Fiala.

Poslanci ANO poukazovali na Bartoškovy čtvrteční výroky ve čtvrtečním rozhovoru v České televizi, v němž si podle Schillerové místopředseda Sněmovny vyřizoval s Babišem účty na dálku. „Tohle je pro mě naprosté chucpe,“ prohlásila předsedkyně frakce ANO. Bartošek nazval vystoupení Schillerové „více než úsměvným“. Své tvrzení zdůvodnil tím, že Babišem navrhované zrušení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas by vedlo k ovládnutí těchto veřejnoprávních médií v případě návratu předsedy ANO k moci.

O tom, že Babiš představuje hrozbu a riziko pro demokracii, mluvil Bartošek už ve středu na sněmovním plénu při sporu kolem Babišova tvrzení, že nynější vláda nastoluje novou totalitu. Bartošek tvrdil, že Babiš bude zavádět totalitu v případě návratu k moci. Předseda ANO tehdy označil ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) za nulu a parazita a v souvislosti s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) mluvil o prodejkyni mobilů. Na to poukázal také lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

  Rektor VŠE podnikne kroky k odvolání děkana Ševčíka, ten sám neodstoupí

Na Babišovu obranu vystoupili i další poslanci ANO. Například Jaroslava Pokorná Jermanová prohlásila, že pokud je někdo pro Česko bezpečnostním rizikem, pak je to současná vláda. Podle Radka Vondráčka (ANO) představuje ohrožení demokracie mimo jiné korespondenční systém voleb, který podle něho vládní koalice prosazuje jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale.

Berenika Peštová se ohradila proti předhazování předlistopadové minulosti v případě předsedy ANO, zatímco u prezidenta Petra Pavla nevadila. „Nevím, proč se rozčilujete, kdo byl, nebo nebyl v StB. Byli tam i slušní lidi,“ uvedla. Patrik Nacher v rámci požadavku na debatu o koncesionářských poplatcích odmítl tvrzení, že zastánci jejich zrušení představují riziko pro demokracii.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com