Trump podle svědků zprvu nedbal proseb, ať vyzve k ukončení násilí u Kapitolu

irozhlas.cz

Někdejší americký prezident Donald Trump 6. ledna loňského roku celé hodiny sledoval v přímém přenosu útok na americký Kapitol. Ignoroval přitom prosby svých dětí a blízkých poradců, aby vyzval své příznivce k zastavení násilí. Uvedli to v noci na dnešek SELČ svědci při dalším slyšení výboru Sněmovny reprezentantů, který vyšetřuje vývoj po posledních prezidentských volbách v USA a nepokoje v sídle Kongresu. Výbor se při zatím posledním veřejném slyšení zabýval chování tehdejšího prezidenta v době násilností, tedy během 187 minut od projevu na shromáždění, kde vyzval své příznivce k pochodu na Kapitol, a zveřejněním videa, v němž jim řekl, aby se vrátili domů.

„Prezident Trump seděl u svého jídelního stolu a sledoval útok v televizi, zatímco jeho nejvýše postavení zaměstnanci, nejbližší poradci a rodinní příslušníci ho prosili, aby udělal to, co se očekává od každého amerického prezidenta,“ uvedla členka výboru za Demokratickou stranu Elaine Luriaová.

Bývalý právník Bílého domu Pat Cipollone uvedl, že Trump nekontaktoval během nepokojů ani ministra obrany, ani ministra spravedlnosti, ani ministra pro vnitřní bezpečnost.

Jeden ze dvou republikánů ve výboru Adam Kinzinger uvedl, že Trump neměl zájem výtržníky odvolat. „Dav plnil záměr prezidenta Trumpa, takže samozřejmě nezasáhl,“ řekl.

I den po útoku na Kapitol Trump odmítl v projevu uznat, že volby skončily a že je prohrál. Vyplývá to z dosud nezveřejněné videonahrávky, kterou výbor ukázal. „Nechci říct, že volby skončily,“ uvádí bývalý prezident na záznamu, který byl pořízen, když si 7. ledna 2021 nacvičoval projev, který pracovníci Bílého domu sepsali v naději na uklidnění situace.

„Chci jen říct, že Kongres potvrdil výsledky, aniž bych řekl, že volby skončily,“ dodal na nahrávce Trump. Mimo kameru je pak slyšet, jak jeho nejstarší dcera Ivanka pomáhá text projevu opravovat. Ve verzi, která byla v té době vysílána, Trump řekl pouze: „Nyní Kongres potvrdil výsledky. Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna.“

  Francie a Německo vydaly společné prohlášení kvůli eskalaci na Donbasu

Veřejné slyšení vyšetřovacího výboru, které bylo naplánováno na čtvrteční večer místního času, aby oslovilo široké americké televizní publikum, bylo osmým slyšením devítičlenného výboru během šesti týdnů. Další kolo začne v září, uvedla jeho místopředsedkyně, republikánka Liz Cheneyová.

Trump své pochybení popírá a nadále tvrdí, že prohrál kvůli rozsáhlým podvodům. Útok na Kapitol si vyžádal několik mrtvých. Z účasti na nepokojích bylo obviněno více než 850 lidí, z nichž více než 325 se dosud přiznalo k vině.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..