Letadlo s Pelosiovou odlétlo z Tchaj-peje, míří do Koreje

idnes.cz

Letadlo s předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou odlétlo z letiště v Tchaj-peji, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo zahraničí. Pelosiová opouští Tchaj-wan po méně než 24 hodinách a pokračuje ve své cestě po Asii. Jako další dnes navštíví Jižní Koreu.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů se při krátké návštěvě ostrova sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Návštěva Pelosiové vyslala do světa signál, že demokracie musí stát při sobě, tváři v tvář společným výzvám, uvedla poté na twitteru tchajwanská prezidentka.

Příjezd americké předsedkyně, který byl symbolickým vyjádřením podpory demokratickému Tchaj-wanu, vyvolal velmi ostrou odmítavou reakci Pekingu. Čína zahájila v oblasti vojenská cvičení, které podle Tchaj-peje představují blokádu tchajwanského vzdušného a námořního prostoru. Ostrov proto začal s Japonskem a Filipínami jednat o alternativních leteckých trasách, obchodní lodě se však podle úřadů dokáží vyhnout oblastem, kde se koná čínské námořní cvičení.

V pevninské Číně dnes v souvislosti s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu média intenzivně propagují sdělení, že na světě existuje „jen jedna Čína“, uvedl web BBC. Státní televizní stanice CCTV dnes zveřejnila banner se vzkazem: „Čína – na světě je jen jedna“ na hlavních sociálních sítích, včetně v zemi oblíbené platformy Weibo.

Za 24 hodin byl plakát sdílen více než v šesti milionech případů. Hashtag #OnlyOneChinaInTheWorld, který odkazuje ke stejné myšlence, momentálně Weibu dominuje jakožto jeden z nejsledovanějších.

  Italský lékař na Tenerife má koronavirus, celý hotel skončil v karanténě. Mezi hosty jsou i Češi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..