Ministr školství Balaš je na návštěvě Ruskem napadené Ukrajiny

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) je na návštěvě Ruskem napadené Ukrajiny, kde bude dnes jednat o pomoci ukrajinským žákům a studentům v Česku a možnostech další spolupráce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Balaš se podle ní sejde se svým ukrajinským protějškem Serhijem Škarletem. Podrobnosti chce sdělit po návratu na briefingu ve čtvrtek.

Na cestě do Kyjeva navštívil Balaš podle Lednové Lvovskou národní univerzitu Ivana Franka, kde hovořil s vedením univerzity o spolupráci s českými vysokými školami. Dále se chystá setkat také se zástupci kyjevské univerzity nebo Ukrajinským centrem pro hodnocení kvality vzdělávání, se kterým spolupracuje Česká školní inspekce.

V tiskové zprávě ministerstva Balaš připomněl, že na univerzitě ve Lvově studoval mimo jiné autor Mezinárodní listiny lidských práv, termínu „zločiny proti lidskosti“ a zakladatel moderního mezinárodního práva týkající ho se lidských práv Hersch Lauterpacht. „I proto, že si vážím zdejší kvality výuky, jsem s rektorem Volodymyrem Melnykem hovořil především o možných variantách spolupráce s českými vysokými školami,“ uvedl. Balaš sám má z dřívějška zkušenosti jako vysokoškolský pedagog i děkan, je odborníkem na ústavní a mezinárodní právo.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Od počátku invaze jich podle ministerstva vnitra získalo víza zhruba 416.000. Přesný počet utečenců před válkou, kteří pobývají v České republice, není znám, část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců. Děti a mládež ve věku do 18 let tvořily podle ministerstva vnitra k 22. červnu asi třetinu.

Na nový školní rok se v Česku do škol zapsalo zatím kolem 57.000 žáků z Ukrajiny, řekl minulý týden ministr. Původní odhad byl asi 130.000, tedy víc než jeden celý ročník českých dětí. Přesnější počet bude jasný v září. Loni v září nastoupilo podle ministerstva do prvních tříd základních škol zhruba 108.000 dětí a do školek kolem 116.000.

  Starostové obcí kolem letiště Líně u Plzně věří, že z něj zóna nevznikne

Některé školy hlásily kvůli začleňování uprchlíků už na jaře uplynulého školního roku potíže s kapacitou. Zvláštní zákon v takovém případě umožnil základním školám zažádat o navýšení kapacity bez stanoviska hygieniků či stavebního úřadu až na maximum 34 žáků ve třídě a školkám na 28 dětí. Pokud by neměly místo v běžných třídách, mohou pro ukrajinské uprchlíky vytvářet i oddělené třídy.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com