K zastropování cen energií se Sněmovna sejde v pátek v 11:00

seznamzpravy.cz

Vládní energetickou novelu ke stanovení maximálních cen elektřiny a plynu projednají poslanci v pátek od 11:00. Schůzi dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), řekl ČTK její mluvčí Martin Churavý. Předlohu by dolní komora měla projednat zrychleně ve stavu legislativní nouze, kterou Pekarová Adamová na žádost kabinetu vyhlásila.

Vláda chce stanovit maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na třech korunách za kWh. Vliv na výši záloh má mít cenový strop od listopadu, stát na opatření dá nejvýše 130 miliard korun. Podle zástupců opozice je cenová hranice energií příliš vysoká, kabinet s ní navíc přišel pozdě. Očekává se však, že Sněmovna i díky koaliční většině novelu schválí.

Vyhlášený stav legislativní nouze ještě musí dolní komora potvrdit. Umožní přijetí předlohy za jediný den. Senát by se k ní měl sejít v úterý odpoledne.

Na pátek jsou na žádost opozice svolány i dvě další schůze. V 17:00 se poslanci sejdou z iniciativy ANO a SPD k debatě o sociálních dopadech krize na obyvatele. O půl hodiny později má začít schůze k trojici sociálních předloh hnutí ANO. Zákonodárci hnutí podle návrhu programu chtějí, aby dolní komora projednala vyplacení jednorázového příspěvku důchodcům 6000 korun, zvýšení základního rodičovského příspěvku o třetinu na 400.000 Kč se zavedením automatické valorizace a růst příspěvku na mobilitu lidem se zdravotním postižením z 550 na 2000 korun měsíčně.

Tyto mimořádné schůze se nakonec ale nemusí vůbec uskutečnit, pokud Sněmovna návrhy programu koaliční většinou zamítne. Vládní tábor takovým způsobem postupoval dosud při všech opozičních pokusech o mimořádné schůze. Navzdory tomu se ale ještě před hlasováním o návrhu programu otevře prostor pro debatu, v níž mohou vystoupit jen řečníci s přednostním právem.

  Státní dluh se zvýšil na rekordních 2,997 bilionu korun

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com