Rusko tvrdí, že se vrátí k plnění dohody o lodním exportu obilí z Ukrajiny

Rusko se vrátí k účasti na dohodě, která umožňuje vývoz obilí z ukrajinských přístavů, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. K tomuto kroku se Moskva rozhodla poté, co od Ukrajiny obdržela záruky, že Kyjev nepoužije plavební koridor k bojovým operacím, doplnilo ministerstvo.

Návrat Ruska k dohodě potvrdil dnes také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož se tak stane už během dneška. Turecko v létě dohody společně s OSN pomohlo dojednat a nyní se podílí na zajištění bezpečné plavby lodí převážejících přes Černé moře zemědělskou produkci.

„V návaznosti na úterní rozhovor s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem bude od dnešního poledne vývoz obilovin pokračovat,“ citovala Erdoganovo prohlášení před tureckými poslanci agentura AFP. Podle agentury TASS mínil turecký prezident poledne moskevského času (10:00 SEČ). Erdogan doplnil, že návrat Ruska k ujednáním telefonicky potvrdil tureckému ministru obrany Hulusimu Akarovi jeho ruský protějšek Sergej Šojgu.

Rusko pozastavilo svoji svoji účast v dohodě o víkendu. Rozhodnutí zdůvodnilo obviněním, že ukrajinské síly podnikly dronový útok na ruskou Černomořskou flotilu v přístavu Sevastopol na nelegálně anektovaném Krymu.

Z ukrajinských přístavů však tento týden dál vyplouvaly lodě se zemědělskou produkcí. Turecko uvádělo, že vývoz musí pokračovat nehledě na ruský postoj. Vývoz obilí a dalších zemědělských plodin je důležitý pro potravinovou bezpečnost v mnoha zemích Afriky a Blízkého východu.

Neochvějnost, s jakou i OSN trvalo na pokračujícím exportu obilí, dnes vyzdvihla německá ministryně Annalena Baerbocková. Televiznímu kanálu Welt řekla, že tento přístup dokládá, čeho všeho může být dosaženo, pokud bude světové společenství ignorovat ruské pokusy o vyhrožování. „Rusko se opět pokusilo použít hlad jako zbraň, použít obilí jako zbraň,“ uvedla. Kreml dříve varoval, že bezpečná plavba lodí přes Černé moře nemůže být bez ruské účasti zajištěna.

  Ruské síly zřejmě opustily Hadí ostrov, hlásí ukrajinská armáda

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..