Mladík připravoval bombové útoky u ambasád v Praze, dostal podmínku

Sedmnáctiletý mladík podle rozsudku Krajského soudu v Brně připravoval bombové útoky u tří velvyslanectví v Praze. Soud mu za přípravu teroristického útoku uložil podmíněný trest, vystavil mu dohled probačního úředníka a uložil ústavní léčbu. Na plánu spolupracoval s jiným mladíkem, s ním není řízení ještě ukončeno. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání. Nyní už osmnáctiletého mladíka soud usnesením také pravomocně propustil z vazby, z vazební věznice tedy může odejít už dnes.

Mladík chtěl podle soudu odpálit vozy s výbušninami u velvyslanectví USA, Izraele a Číny. „Doznal se, že plán připravoval, popřel ale, že by ho chtěl realizovat,“ uvedl předseda senátu Adam Kafka. Mladík připravoval akci podle zahraničních vzorů, zaznělo v rozsudku.

Mladík byl od loňského prosince ve vazbě. Soud mu uložil 30 měsíců vězení podmíněně odložených na tři roky. Vzhledem k nízkému věku mu hrozil maximálně pětiletý trest vězení. Podle rozsudku mladík v roce 2021 vypracoval podrobný plán na bombové útoky, začal už získávat materiál k výrobě bomb i na sestavení rozbušky. Plán chtěl uskutečnit v roce 2025, na výročí teroristického útoku v americkém Oklahoma City, který spáchal Timothy McVeigh. Zemřelo při něm bezmála 170 lidí.

Jeho kolega s tím podle soudu souhlasil. Podle rozsudku mladík už provedl i experiment s vyrobenou bombou, kterou vyzkoušel v lesích. Soudce uvedl, že nastala slabá exploze a mladík se pak bombu snažil zdokonalovat. „Do počítače si stáhl návody, jak takovou bombu vytvořit, zjistil si i dojezdové časy záchranných složek,“ uvedl soudce.

„Jsem spokojená s rozsudkem, myslím si, že bylo rozhodnuto rozumně a spravedlivě tak, jak byly prokázány důkazy. Domnívám se, že i uložení trestu je adekvátní,“ uvedla státní zástupkyně Petra Lastovecká. Doplnila, že se v této kauze objevily rezervy vězeňského systému, kdy u mladistvého byla v polovině pobytu ve vazbě diagnostikována duševní porucha a nijak s ním v tomto smyslu nebylo pracováno. Šlo o aspergerův syndrom, který se vyznačuje především potížemi v komunikaci a sociálním chování.

  Fiala se saským premiérem varovali před růstem obliby populistů

Obhájce Petr Pařil uvedl, že zvažuje podání odvolání. „Spokojenost s tím, že nebyl ukládám nepodmíněný trest, nespokojenost s ochranným opatřením, podle nás duševní porucha nesouvisí se spáchanou trestnou činností,“ uvedl Pařil.

Soud mladíka dnes pravomocným usnesením propustil z vazby, vzhledem k tomu, že rozsudek ale není pravomocný, tak na případné nařízení ústavní léčby bude čekat v domácím prostředí.

Hlavní líčení ve věci začalo 26. října, následovalo 9. listopadu, kdy se pokračovalo v dokazování. Jednání nebylo veřejné, novináři v obou případech čekali před jednací síní. Obžalobu podala státní zástupkyně v polovině srpna. Jednání bylo veřejnosti nepřístupné, rozsudek ale soud vyhlašoval veřejně.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com