Schodek státního rozpočtu v listopadu vzrostl na 337,1 mld. korun

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Podle ministra Zbyňka Stanjury (ODS) stát za celý rok dodrží plánovaný schodek 375 miliard korun. Loni byl ke konci listopadu deficit 401,5 miliardy korun, což byl nejhorší průběžný výsledek hospodaření od vzniku Česka.

Celkové příjmy rozpočtu za 11 měsíců meziročně vzrostly o 7,2 procenta na 1,423 bilionu korun. K růstu příjmů přispěly podle MF zejména výnosy z daní a pojistného, meziroční srovnání naopak negativně zkresluje výnos z dividend, který letos zatím státu nebyl vyplacen.

Celkové výdaje ke konci listopadu meziročně vzrostly o 1,8 procenta na 1,761 bilionu korun. V letošním roce sice stát mimořádně valorizoval důchody, zvýšil životní minimum i různé dávky a přispívá domácnostem na takzvaný úsporný tarif, proti loňsku ale vyplatil méně peněz spojených s protiepidemickou pomocí.

„Listopadové hospodaření rozpočtu je tradičně deficitní, neboť příjmy nejsou posíleny čtvrtletními platbami daní. Naopak výdaje neúměrně zatěžují úhrnné platby na regionální školství, obnovitelné zdroje energií či penzijní připojištění. Na konci roku také zpravidla akcelerují kapitálové výdaje státu. V neposlední řadě letos i nadále zaostávají příjmy z rozpočtu EU, které meziročně negativně zkreslují vývoj deficitu zhruba o 21 miliard (korun),“ uvedl Stanjura.

Podle analytiků Raiffeisenbank výsledky státního hospodaření ke konci listopadu nepřinesly překvapení. „Rozpočet poměrně přesně směřuje k 375miliardovému deficitu. Zpomalení růstu u inkasa DPH je dobrou zprávou pro ČNB, kde jak zpomalení poptávky, tak snížení inflace představují žádoucí směr, který teoreticky může uspíšit diskuzi o snižování sazeb,“ uvedli. Podle nich ale centrální banka ke snížení základní úrokové sazby nesáhne dřív než ve třetím čtvrtletí 2023.

Inkaso daně z přidané hodnoty ke konci listopadu meziročně vzrostlo o 16,1 procenta na 314,2 miliardy korun. Výběr daně z příjmů právnických osob se zvýšil o 16,4 procenta na 121,5 miliardy korun. Inkaso daně z příjmu fyzických osob vzrostlo o 13,1 procenta na 107,4 miliardy korun. Spotřební daň přinesla do rozpočtu 139,9 miliardy korun, meziročně o 3,1 procenta více.

  Platební bilance ČR loni skončila rekordním přebytkem 180 mld. Kč

Na výdajové straně rozpočtu se běžné výdaje meziročně zvýšily o 1,8 procenta na 1,613 bilionu korun. Kapitálové výdaje meziročně rostly o 1,4 procenta na 147,3 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vyplatil 702,1 miliardy korun, meziročně o 10,6 procenta víc. Z toho na důchody šlo 537,3 miliardy korun.

Vláda původně pro letošek plánovala hospodařit se schodkem 280 miliard korun, v říjnu ale Sněmovna schválila novelizovanou verzi rozpočtu s deficitem 375 miliard korun. Nová verze rozpočtu předpokládá celkové příjmy 1,678 bilionu korun, výdaje 2,053 bilionu korun.

Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 17,5 miliardy korun

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy ze svého portfolia za 17,5 miliardy korun. Zájem investorů přesáhl nabídku, chtěli nakoupit dluhopisy za 27,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukci zajišťovala.

Největší poptávka byla po dluhopisech se splatností v roce 2032, kterých chtěli investoři nakoupit za 14,8 miliardy korun, ministerstvo je do aukce nabídlo za 10,8 miliardy korun. Průměrný výnos dluhopisů byl 4,64 procenta ročně. Dluhopisů se splatností v roce 2030 nabídlo ministerstvo za 4,9 miliardy korun, poptávka byla 10,7 miliardy korun a průměrný výnos dosáhl 4,65 procenta. Dluhopisy se splatností v roce 2035 ministerstvo umístilo na trh v hodnotě 1,7 miliardy korun při poptávce 2,3 miliardy korun. Jejich průměrný výnos činí 4,63 procenta.

Ministerstvo financí plánuje do konce roku ještě jednu vlnu aukcí. V polovině prosince chce nabídnout na trh dluhopisy v celkové hodnotě deset miliard korun.

Státní dluhopisy společně se stáními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu. Kromě primárních emisí dluhopisů může ministerstvo prodávat i dluhopisy, které drží ve svém portfoliu. Ke konci listopadu mělo ministerstvo financí ve svém portfoliu dluhopisy se splatností od do v celkové hodnotě 87,6 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com