Fiala: Pomoc Západu Ukrajině je klíčová pro to, aby zvládla zimu a odolala Rusku

seznamzpravy.cz

Společná a koordinovaná podpora západních zemí je podle premiéra Petra Fialy (ODS) klíčová pro to, aby Ukrajina zvládla zimu a ubránila se ruské agresi. Nutná je vojenská, humanitární i ekonomická pomoc. Řekl to dnes ráno novinářům před odletem do Paříže na konferenci na podporu Ukrajiny.

Odpoledne se český premiér přesune do Lucemburku, kde slavnostně otevře nově vzniklou ulici Václava Havla. Večer Fiala odletí do Bruselu, kde ho ve středu čeká vrcholná schůzka Evropské unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a ve čtvrtek pravidelný summit Evropské unie.

Další vývoj na Ukrajině ovlivní nejen život v této zemi, ale i ve zbytku Evropy, řekl premiér. Obnova energetické infrastruktury, na které se podílejí a budou podílet i české firmy, je podle Fialy také předpokladem pro to, aby Evropa nemusela čelit další masivní uprchlické vlně.

Předseda české vlády ocenil, že velvyslanci zemí Evropské unie v pondělí večer schválili společnou půjčku 18 miliard eur (asi 440 miliard korun) pro Ukrajinu a globální patnáctiprocentní daň pro velké nadnárodní firmy. Označil to za velký úspěch českého předsednictví. Jednání podle něj nebyla jednoduchá, mimo jiné proto, že Maďarsko obě dohody dlouhodobě blokovalo. Budapešť nakonec stáhla veto a Evropská unie zase zmrazí Maďarsku méně peněz, než původně zamýšlela. Jednotlivé body dohody musí formálně potvrdit členské státy, aby vstoupily v platnost. Ukrajina by první peníze měla dostat v lednu.

Ve francouzské metropoli se dnes na konferenci k odolnosti Ukrajiny sejdou představitelé 47 zemí, generální tajemník OSN António Guterres i zástupci přibližně 500 francouzských firem, které jsou připravené zapojit se do poválečné obnovy Ukrajiny. Hlavním tématem bude kritická a především energetická infrastruktura i humanitární, materiální a finanční pomoc. Konference je civilní a nebude se zabývat dodávkami zbraní.

  Diplomaté vyhoštění z Moskvy se zlobí. Zahraniční plat jim končí, míst je pro ně málo

Po konferenci se Fiala v Paříži setká s ředitelem Evropské kosmické agentury (ESA) Josefem Aschbacherem. Odpoledne v Lucemburku slavnostně otevře ulici Václava Havla, která nese jméno po dramatikovi a prvním prezidentovi České republiky. Večer se přesune do Bruselu, kde ho ve středu čeká jednání členských zemí se sdružením ASEAN. Vrcholná schůzka se v tomto formátu koná poprvé, tématem bude zřejmě postoj asijských zemí k ruské válce proti Ukrajině nebo obchodní spolupráce. Ve čtvrtek na to naváže pravidelný summit EU.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com