Ukrajina pomohla Západu přestat se bát Ruska, řekl Zelenskyj

Ukrajinské armádě se podařilo osvobodit již 1800 měst a vesnic, které okupovala ruská vojska po svém vpádu do země na konci února. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vystoupení v parlamentu. To se konalo za zavřenými dveřmi; o jeho obsahu informovali novináře poslanci. Zelenskyj poděkoval všem zemím, které pomáhají Ukrajině porážet na bojišti ruskou tyranii, napsaly agentury Unian a Ukrinform.

Ukrajina se stala jedním z vůdců svobodného světa a pomohla Západu, aby našel sám sebe a přestal se bát Ruska, uvedl Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda. Zdůraznil, že cílem Ukrajiny je obnovit územní celistvost země a osvobodit všechny své občany, kteří se ocitli v nevoli či zajetí. Poválečná obnova Ukrajiny se stane největším ekonomickým projektem Evropy, usoudil prezident a vybídl poslance k vypracování právního rámce, který by již nyní povzbuzoval podnikatele a investory přijít na Ukrajinu. Prohlásil také, že miliony Ukrajinců, kteří před válkou uprchli do zahraničí, nesmějí zůstat uprchlíky a měli by se vrátit domů.

„Ukrajinští vojáci zahnali okupanty od Kyjeva a to byl první přelomový okamžik ve válce. Předvedlo to sílu našeho odporu. Ukrajinští vojáci osvobodili Hadí ostrov a od té doby každý okupant ví, jakou jedinou odpověď uslyší od Ukrajinců. Ukázalo to, že Ukrajinu nic nezastaví,“ zdůraznil.

„V Černém moři ubylo vlajkových lodí a jeden smutně proslulý most stále více slouží k odjezdům, pokud je v provozu,“ zažertoval Zelenskyj na adresu potopení ruského křižníku Moskva, vlajkové lodi ruského Černomořského loďstva, a poškození Kerčského mostu, spojujícího ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo na jaře 2014, s ruskou pevninou.

„Ještě před rokem by se zdálo, že není možné, že náš stát bude mít americké rakety Patriot. Teď jsme se na tom domluvili. Je to zvláštní známka důvěry Ukrajině, toto je skutečné spojenectví se Spojenými státy,“ ocenil Zelenskyj.

  Karber vyzývá k zajištění členství Ukrajiny v NATO a k přijetí nové strategie vojenské pomoci

Podle agentury Ukrinform Zelenskyj rovněž uvedl, že od začátku ruské invaze se povedlo Ukrajině zajistit propuštění 1456 lidí z ruského zajetí. Moskva a Kyjev provedly už řadu výměn a předpokládá se, že Rusko zadržuje tisíce ukrajinských válečných zajatců, nicméně jejich přesné počty nejsou známy, podotkla agentura Reuters. Veřejné nejsou ani počty ruských vojáků, které zadržuje Ukrajina. Prezident zároveň uvedl, že cílem je osvobodit všechny zajatce a dostat do vlasti i násilně deportované Ukrajince.

Zelenskyj také uvedl, že se od začátku ruské invaze zúčastnil 850 mezinárodních akcí. Ukrajinský prezident za celou dobu, co jeho země čelí ruské vojenské agresi, vycestoval z vlasti pouze jednou – v prosinci navštívil americký Washington, kde se setkal s prezidentem Joem Bidenem a promluvil v Kongresu. Skrze videokonference však dříve promlouval mimo jiné k národním parlamentům, na různých konferencích nebo i festivalech.

Prezidentův projev v parlamentu si podle poslance Jaroslava Železnjaka na místě vyslechli také členové ukrajinské vlády, náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj, zahraniční diplomaté a příbuzní vojáků zabitých při obraně vlasti. Prezidentovo poselství o stavu země mohlo zaznít až po skončení leteckého poplachu, který si vynutil odklad o půldruhé hodiny.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com