Německý prezident jmenoval novým ministrem obrany Borise Pistoriuse

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ráno jmenoval novým ministrem obrany Borise Pistoriuse, který tak nahradil odcházející Christinu Lambrechtovou. Pistorius nyní složí ministerskou přísahu před poslanci Spolkového sněmu.

„Přebíráte ministerstvo v nebezpečné a složité době,“ řekl Steinmeier Pistoriusovi před předáním jmenovacího dekretu. Poznamenal, že v době ruské invaze na Ukrajinu vyžaduje funkce ministra obrany chladnou hlavu a pevné nervy. Dodal, že ruská agrese otřásla systémem evropské bezpečnosti a že Německo stojí nadále pevně na straně Ukrajiny.

Současně s předáním jmenovacího dekretu Pistoriusovi vydal Steinmeier Lambrechtové dekret, kterým ji uvolnil z úřadu ministryně obrany. Prezident jí za odvedenou práci na ministerstvu a v předchozích politických funkcích poděkoval a řekl, že ministerstvo obrany vedla v náročné době.

Lambrechtová dala svou funkci k dispozici v pondělí. V písemném prohlášení k rezignaci uvedla, že tak činí kvůli tomu, že se na ni dlouhodobě zaměřila média. Podle opoziční konzervativní unie CDU/CSU Lambrechtová na funkci nestačila.

Po složení přísahy v parlamentu Pistorius oficiálně převezme své ministerstvo. Ještě dopoledne přijme první zahraniční návštěvu, kterou bude americký ministr obrany Lloyd Austin.

ČTK

  Příměří v Gaze podle Kataru začne v pátek ráno, odpoledne pustí rukojmí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com