Studentské volby vyhrál jednoznačně Pavel, získal by 86 pct. hlasů

Studentské volby vyhrál jednoznačně bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ve druhém kole získal téměř 86 procent hlasů. Někdejší premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se přes 20 procent dostal těsně jen ve Zlínském a Ústeckém kraji. ČTK to dnes sdělili organizátoři v tiskové zprávě. Pořadatelem studentských voleb je společnost Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS).

Nejlépe si Pavel vedl v Libereckém kraji, kde by ho volilo 92 procent středoškoláků. V jižních Čechách pak byl těsně pod 90 procenty. „Studentské hlasování znovu ukázalo, že Andrej Babiš se přízni nejmladší generace netěší,“ uvedl ředitel JSNS Karel Strachota. Bývalý předseda vlády získal 21,5 procenta ve Zlínském a 20,9 procenta v Ústeckém kraji, což byly jeho nejlepší výsledky.

Pavel si hůře vedl na odborných učilištích, ale i tam se ziskem 66,7 procenta nad svým soupeřem vyhrál. Na gymnáziích získal 89,7 procenta a na středních odborných školách pak 83,2 procenta.

Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Zájem byl letos rekordní, celkem se přihlásilo 530 škol. V prvním kole zaslalo v řádném termínu agentuře Kantar ke zpracování výsledky hlasování 504 škol, ve druhém kole 350 škol. Platný hlas v prvním kole odevzdalo 76.136 studentů, ve druhém kole 52.930 studentů.

V 1. kole studentské volby vyhrála ekonomka Danuše Nerudová, která od středoškoláků získala 54,1 procenta hlasů. Prezidentkou by se tedy stala už po prvním kole voleb. Druhý se mezi studenty umístil Pavel s 25,7 procenta a třetí Babiš s 9,9 procenta. Další kandidáti získali méně než pět procent hlasů.

Hlavu státu středoškoláci volili také v roce 2017, tehdy u studentů největší podporu získal nynější senátor Jiří Drahoš s 33,59 procenta hlasů. Skutečný vítěz voleb Miloš Zeman skončil na druhém místě s 19,95 procenta. Jako třetího v minulých prezidentských volbách studenti volili senátora Marka Hilšera, který od nich získal 13,32 procent hlasů.

  Šéfové parlamentů V4 se shodli, že Rusko je na Ukrajině agresorem

Člověk v tísni chce prostřednictvím studentských voleb přiblížit mladým lidem principy demokracie a seznámit je s volebním systémem ČR, s programy i jednotlivými kandidáty. Studentské volby mají podle organizátorů přispět k aktivnímu a zodpovědnému občanství budoucích prvovoličů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com