Austin očekává, že Ukrajina na jaře zahájí ofenzivu

Ukrajina by na jaře mohla zahájit ofenzivu proti ruským silám a spojenci jí budou nadále dodávat požadované zbraně. Po dnešním jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu to prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin, který schůzku předcházející podvečernímu zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance vedl. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nyní musí aliance urychlit dodávky zbraní a vojenského vybavení pro Kyjev a navýšit výrobu munice.

Zástupci vlád zemí NATO a další spojenci Ukrajiny dnes v Bruselu řeší otázku, jak urychlit podporu ukrajinské armády čelící ruským útokům na východě země a zároveň neohrozit vlastní tenčící se zásoby munice. Podle Austina se dá čekat, že na jaře se ukrajinské vojsko odhodlá k vlastní ofenzivě.

„Ukrajina si chce připravit pozici. Očekáváme, že někdy na jaře přijdou s ofenzivou,“ řekl Austin novinářům. Již před schůzkou prohlásil, že Rusko vytrvává v tlaku s mylnou domněnkou, že podpora spojenců pro Ukrajinu časem ochabne. Aliance a další partneři jsou podle něj stále stejně jednotní.

Šéf Pentagonu připomněl dodávky zbraní společně přislíbené řadou členských zemí NATO, mezi nimiž jsou americké protivzdušné systémy Patriot, německé tanky Leopard 2 či starší tanky T 72, kterých slíbila česká armáda dodat 90 po renovaci zajištěné USA a Nizozemskem. Spojenci od začátku války přislíbili Ukrajině zbraně za téměř 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), musí však své úsilí dále zesílit, dodal Austin.

„Naléhavou prioritou je dodat Ukrajině zbraně, které jí byly přislíbeny,“ prohlásil před večerním jednáním Stoltenberg. Současná fáze války je podle něj i závodem v logistice a čím rychleji se podaří vojenskou podporu bránící se zemi doručit, tím větší má šanci na úspěch, řekl šéf aliance. Ukrajina podle něj potřebuje zejména munici, palivo a náhradní díly. Spojenci musí začít vyrábět více munice, aby mohli dále zásobovat Ukrajinu a zároveň doplnili vlastní sklady.

  AFP: Válka na Ukrajině nabízí ponaučení pro možné budoucí konflikty

Francie a Itálie na dnešní schůzce oznámily, že poskytnou Kyjevu protiletecké systémy Mamba, obdobu amerických patriotů. Nové dodávky dnes ohlásilo Norsko, které poskytne Kyjevu osm leopardů. Německo zase podepsalo kontrakt na výrobu munice pro protiletecké systémy Gepard, které nemá Ukrajina pro tyto stroje dodané Berlínem dostatek.

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová zase připustila, že její země může dodat Ukrajině stíhačky F-16, nejprve to ale chce probrat s USA a dalšími partnery. Právě o stíhací letouny zatím ukrajinské vedení žádá západní partnery marně. Podle Austina se dnes spojenci na žádném konkrétním zveřejnitelném kroku v této věci nedohodli.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com