Fiala se v Polsku zúčastní jednání Bidena s lídry zemí východního křídla NATO

Český premiér Petr Fiala se dnes ve Varšavě zúčastní jednání amerického prezidenta Joea Bidena s představiteli států takzvané bukurešťské devítky (B9), která sdružuje země východního křídla NATO. Stane se tak vpředvečer prvního výročí invaze na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo 24. února 2022. V plánu má předseda české vlády také dvoustranné setkání se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Biden přicestoval do Polska v pondělí večer. V úterý se ve Varšavě sešel s polským prezidentem Andzrejem Dudou, který cestu amerického prezidenta označil za důležitou známku závazku Spojených států vůči bezpečnosti v Evropě. V odpoledním projevu Biden řekl, že podpora Ukrajiny nepoleví a Rusko tam nikdy nezvítězí.

Dnešního jednání lídrů zemí bukurešťského formátu s Bidenem se zúčastní také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Diskutovat se bude o pokračující podpoře Ukrajiny a posilování východního křídla aliance. Členy B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Uskupení vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině.

Bidenově cestě do Polska předcházela pondělní neohlášená návštěva Kyjeva, kde strávil asi pět hodin a oznámil zde nový balík vojenské pomoci. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byla tato návštěva „mimořádně důležitým projevem podpory všem Ukrajincům“.

Tématem jednání Fialy s polským premiérem Morawieckým bude spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti a obecně česko-polské vztahy. Praha a Varšava nyní spolupracují na plynovodním projektu Stork II, který by propojil obě země a zvýšil tak diverzifikaci dodávek plynu ve střední Evropě.

ČTK

  Případů koronaviru v Česku je 6900, v pondělí jich přibylo 154

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com