KLDR obvinila USA, že cvičením s Jižní Koreou zvýšily napětí na poloostrově

Severokorejské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo Spojené státy z toho, že vojenským cvičením s Jižní Koreou zvýšily napětí na Korejském poloostrově. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA. Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, navíc pohrozila tím, že sestřelení některé z raket komunistické země by bylo „vyhlášením války“.

Cvičení, do něhož se v pondělí zapojil i bombardér B-52, podle Pchjongjangu „zhoršilo“ situaci. KLDR také kritizovala chystané desetidenní vojenské manévry Washingtonu a Soulu, které začnou příští týden. Podle dvojice spojenců jde o nácvik obrany, který je nutný v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Pchjongjangu.

Už o víkendu komunistická země Spojené státy obvinila z kolapsu mezinárodního systému kontroly zbrojení. Zároveň uvedla, že její vlastní jaderné zbraně jsou jen spravedlivou odpovědí s cílem zajistit mír a stabilitu na Korejském poloostrově.

Kim Jo-čong pak dnes poznamenala, že Tichý oceán nepatří pod nadvládu USA nebo Japonska, a varovala, aby se Spojené státy nepokoušely sestřelit její rakety. Jak poznamenává Reuters, USA ani jejich spojenci nikdy žádnou severokorejskou balistickou raketu nesestřelili.

Severní Korea loni odpálila bezprecedentní počet raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé opakovaně varovali, že se letos KLDR může připravovat i na první test jaderného zařízení od roku 2017.

KLDR a Jižní Korea jsou technicky stále ve válečném stavu. Korejská válka z let 1950 až 1953 totiž skončila příměřím, nikoliv mírovou smlouvou. V Jižní Koreji je teď rozmístěno zhruba 28.500 amerických vojáků.

ČTK

  Putin sám schválil zapojení Abramoviče do vyjednávání, píše Financial Times

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..