Zvládne současná vláda nárůst cen potravin?

Nárůst cen potravin je aktuální téma, které se snaží řešit i česká vláda. Současná pětikoaliční vláda pod vedením Petra Fialy (ODS) se snaží vyřešit tento problém rozumnou hospodářskou politikou a využitím nástrojů, které stát má k dispozici, ale současně nechává trh fungovat. Premiér Fiala tvrdí, že zasahování do trhu by vedlo pouze k nedostatku potravin. Tuzemský trh s potravinami je podle něj ovlivňován velkými hráči, kteří jsou v monopolním postavení.

Opozice kritizuje vládu za její přístup k tématu a snaží se prosadit jeho řešení na pořad jednání. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, Josef Středula, v neděli v televizi CNN Prima News vyzval vládu, aby postupovala podle zákona o cenách, který dává nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu.

Ministr zemědělství, Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), se již dříve obrátil na obchodní řetězce s žádostí o vysvětlení vysokých cen cukru a vajec. Kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podal podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a v březnu se obrátil na tento úřad i kvůli vysokým cenám vajec. Nyní se chce zaměřit na zlevnění jablek a brambor, kde je obchodní přirážka až 200 procent. Meziresortní skupina, která se zabývá vysokými cenami potravin, se podle něho znovu sejde zřejmě tento týden.

  Válek chce brát covid jako chřipku. Experti varují před riziky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com