Provoz na letišti v Praze komplikovalo počasí a porucha meteostanice

Provoz na pražském letišti Václava Havla od nočních hodin komplikovalo nepříznivé počasí a porucha na meteorologické stanici. Do 16:30, kdy letiště hlásilo stabilizovanou situaci, tak muselo 21 letadel letět odklonem, devět linek dopravci zrušili, některé další spoje nabíraly zpoždění. ČTK to řekla mluvčí letiště Klára Divíšková.

Za celý dnešní den by za běžných okolností na ruzyňském letišti přistálo 163 letů. Kolik jich nakonec do Prahy doletí, není jasné. Záležet bude na počasí a na tom, kdy se podaří zařízení pro sběr meteorologických dat opravit. „Provoz bude do opravy zařízení dodavatele záviset na aktuálním vývoji počasí a podmínek viditelnosti na letišti,“ uvedla na síti X mluvčí letiště Klára Divíšková.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) odpoledne uvedl, že meteostanici ve čtvrtek poškodil blesk a dosud nefunguje. Bez přesných údajů o počasí nemohou řídící letového provozu informovat posádky letadel o podmínkách na letišti. Řada pilotů v takové situaci volí pro přistání jiné destinace.

Odpoledne se situace na letišti stabilizovala. Počasí aktuálně umožňuje letadlům přistávat, některé spoje mají zpoždění, řekla ČTK v 16:30 mluvčí letiště Klára Divíšková.

Komplikace v leteckém provozu může způsobit nejen mlha, která byla dnes, ale také silný vítr nebo sníh. Kvůli nepřízni počasí bylo naposledy 22. prosince loňského roku několik letů odkloněno, další nabíraly zpoždění. Vítr v nárazech o síle až 94 kilometrů v hodině zbrzdil provoz na pražském letišti v únoru roku 2020. Tehdy letecké společnosti zrušily deset spojů.

Letiště Praha za prvních deset měsíců loňského roku odbavilo 11,7 milionu cestujících, meziročně o 28 procent více. Za celý rok 2022 přepravilo zhruba 10,7 milionu lidí.

ČTK

  V Praze protestují stovky lidí proti vládním opatřením

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com