Prezident Pavel ve východoukrajinském Dnipru jednal s oblastním šéfem

Český prezident Petr Pavel, který pokračuje v návštěvě Ukrajiny, se dnes ve městě Dnipro na východě země setkal s oblastním šéfem Serhijem Lysakem. Jednali spolu zejména o české pomoci určené Dněpropetrovské oblasti. Česko má podle prezidenta připravenou řadu projektů, které mohou začít velmi brzy. Lysak poděkoval Česku za rozhodnutí pomáhat Dněpropetrovské oblasti a ocenil mimo jiné humanitární podporu.

Pavel přicestoval na Ukrajinu v pátek společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou; oba státníci v pátek v Kyjevě mimo jiné jednali se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který uvítal, že Česko si vzalo patronát nad obnovou Dněpropetrovské oblasti.

„Dnes jsem zamířil dál na východ, abych ukázal, že ČR to s patronátem nad Dněpropetrovskou oblastí myslí vážně. Ujistil jsem gubernátora Serhije Lysaka, že na rekonstrukci nejsou sami,“ napsal na twitteru Pavel, podle něhož nyní je hlavním cílem posunout se od pomoci ke spolupráci.

Prezident na tiskové konferenci v Dnipru řekl, že v pátek v metropoli projednal se svým ukrajinským protějškem a dalšími představiteli země zejména vojenskou podporu. „V Dnipru se soustředíme na rozvoj a obnovu,“ prohlásil Pavel. Česko se podle něj zaměří především na humanitární podporu – zejména vnitřně vysídlených lidi, na zdravotnictví, dopravu, energetický sektor a vzdělávání.

Česko chce zároveň v Dněpropetrovské oblasti kvůli lepší spolupráci otevřít generální konzulát. Pavel už v pátek v Kyjevě sdělil, že Česko má připravené projekty v pěti oblastech klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny, jde o zdravotnictví, energetiku, dopravní infrastrukturu, vodní hospodářství a bydlení.

Po dnešním jednání s šéfem Dněpropetrovské oblasti se Pavel vydal do Aleje památky hrdinů, kde položením květin uctil padlé vojáky.

Dněpropetrovská oblast sousedí s regiony, kde se odehrávají boje mezi ruskou invazní armádou a ukrajinskými obránci. Samotné Dnipro leží několik desítek kilometrů od frontové linie a v pátek ráno se stalo jedním z terčů rozsáhlého ruského vzdušného útoku. Při něm podle ukrajinských úřadů přišlo o život 25 lidí; z Dnipra byly ohlášeny dvě oběti.

  Rusko podniklo rozsáhlou sérii útoků na Ukrajinu, nejméně pět obětí

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com