Novým šéfem Světové banky bude Ajay Banga

Novým prezidentem Světové banky (SB) se stane americký podnikatel indického původu Ajay Banga (63). Rozhodla o tom dnes výkonná rada SB. Banga byl jediným navrženým kandidátem za odcházejícího Davida Malpasse. Funkce se ujme 2. června.

Funkční období prezidenta SB je pětileté. Nový šéf bude mít za úkol přebudovat věřitelskou instituci tak, aby dokázala řešit klimatické změny a další globální krize, upozornila agentura Reuters.

Třiašedesátiletého bývalého šéfa americké platební společnosti Mastercard nominoval do funkce koncem února americký prezident Joe Biden. Kandidaturu Bangy podpořila také Česká republika.

Spojené státy mají v SB nejvíce hlasovacích práv a je tradicí, že Světovou banku vede Američan, zatímco v čele sesterského Mezinárodního měnového fondu (MMF) stojí zástupce Evropy. Banga se narodil v Indii a strávil tam začátek kariéry, od roku 2007 je občanem USA.

Dosavadní šéf, šestašedesátiletý Malpass, do čela SB nastoupil v dubnu 2019 a jeho pětiletý mandát měl vypršet až v příštím roce. Do funkce ho navrhl tehdejší americký prezident Donald Trump. V únoru však Malpass oznámil, že chce koncem června ve funkci skončit, důvod předčasného odchodu ale neposkytl. Média upozorňovala, že byl kritizován za své výroky o změně klimatu.

SB byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí. Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banku vlastní členské země, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

ČTK

  Světové hospodářství už je v recesi, jsou přesvědčeni ekonomové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com