Obrana pošle Ukrajině na pomoc cisterny, záchranné kruhy či čerpadla

Vláda schválila pomoc Ukrajině po zničení Kachovské přehrady. Ministerstvo obrany poskytne cisterny pro rozvoz pitné vody, záchranné kruhy či čerpadla na špinavou vodu, řekl po zasedání kabinetu ve Vimperku premiér Petr Fiala (ODS). Ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že ministr Jan Lipavský (Piráti) schválil na pomoc Ukrajině deset milionů korun.

Kachovská přehrada je jedním z největších vodních děl v Evropě, zadržovala 25krát více vody než česká orlická přehrada. Její vodní plocha od sebe momentálně odděluje ukrajinská a ruská vojska. Hráz od loňského zahájení invaze na Ukrajinu okupovali Rusové. Ze zničení vodního díla se vzájemně obviňují obě strany nejkrvavějšího evropského konfliktu od druhé světové války, který Rusko rozpoutalo vpádem svých vojsk na Ukrajinu loni v únoru.

Fiala řekl, že vláda schválila v souvislosti se zničením přehrady konkrétní pomoc. „Ministerstvo obrany poskytne Ukrajině některé věci, které jsou pro řešení této katastrofy důležité,“ uvedl. Jde například o nepotřebné cisterny pro rozvoz pitné vody, záchranné kruhy, čerpadla na špinavou vodu, záchranné vesty, doplnil. „Budeme koordinovat další pomoc z dalších resortů,“ doplnil.

Ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě doplnilo, že Ukrajina má v tuto chvíli zájem zejména o cisterny k převážení vody, čluny, vozidla, která se budou moci pohybovat bahnitým terénem, vysokokapacitní čerpadla a další vybavení k odčerpávání vody. Usiluje i o prostředky k zachycení asi 150 tun strojního oleje, který při zničení přehrady unikl do vody a kontaminoval tok Dněpru až k Černému moři.

Česko vyšle především plovoucí čerpadla, protipovodňové stěny a pytle, elektrocentrály, čluny, materiály pro nouzové přežití i provizorní domky v celkové hodnotě přes deset milionů korun, uvedl Černínský palác. Přepravu humanitární pomoci zajistí Hasičský záchranný sbor ČR.

ČTK

  Ministři zahraničí G7 ujistili Ukrajinu o podpoře, kritizovali Rusko a Čínu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com