EK požaduje od Varšavy vysvětlení zákona o ruském vlivu

zahranicni.hn.cz

Evropská komise odeslala do Varšavy dopis požadující vysvětlení kontroverzního zákona o ruském vlivu. Exekutiva Evropské unie tím formálně zahájila řízení s Polskem, které na reakci místo obvyklých dvou měsíců dostalo jen 21 pracovních dnů. EK to uvedla v tiskové zprávě. Norma, která zřizuje komisi oprávněnou zakázat politikům výkon veřejných funkcí, podle Bruselu mimo jiné neúměrně zasahuje do demokratického procesu v Polsku. Zákon by podle kritiků mohl bez soudu zabránit politickým oponentům vládnoucí strany ve výkonu veřejných úřadů.

„V Polsku se blíží volby. Je velice důležité aby byly spravedlivé a poctivé, a proto jsme ohledně zákona zareagovali okamžitě. Je těžké smířit se s procesem, který může občany připravit o jejich práva,“ řekl polské zpravodajské televizi TVN 24 eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders. Dodal, že Polsko dostalo tři týdny na odpověď, protože případ musí rychle dospět k unijnímu soudu. „Poctivé volby jsou prvořadá otázka, nejdůležitější pro demokracii,“ prohlásil. Upozornil, že polský zákon nepočítá s tím, že by rozhodnutí komise podléhala soudní kontrole.

Místopředsedkyně EK Věra Jourová v podobném duchu zdůraznila, že celá záležitost je naléhavá a komise musí rychle reagovat. „Když jsme dokončili analýzu zákona, viděli jsme, že může porušovat článek dva smlouvy o EU, který je naprosto zásadní, protože pojednává o demokracii,“ řekla zpravodaji TVN 24.

Polský prezident Andrzej Duda po předchozích námitkách ze strany Evropské unie a Spojených států minulý pátek oznámil, že zákon navrhuje změnit. Předtím jej sice podepsal a norma tak poslední květnový den začala platit, i když prezident zároveň uvedl, že ji pošle k posouzení ústavnímu soudu. Podle Dudy by v komisi neměli zasedat poslanci, ale odborníci, a neměla by vynášet konečná rozhodnutí, ale jen dávat doporučení voličům. V kuloárech od politiků vládnoucí strany podle médií zaznívá, že Duda podlehl tlaku a že prezidentova novela nebude schválena.

  "Podivný útok" na Kivstar a Gerasimovova doktrína: ukrajinský spis, který viděla La Stampa, varuje Západ před ruskou asymetrickou válkou

Evropská komise po analýze zákona dospěla k závěru, že porušuje několik ustanovení unijního a mezinárodního práva. Je mezi nimi princip demokracie, právo na účinnou soudní obranu i na ochranu osobních údajů.

„Aktivity komise, například vyšetřování nebo veřejná slyšení, hrozí vážně poškodit reputaci kandidátů ve volbách,“ uvedla dnes EK.

Varšava má nyní 21 pracovních dnů na reakci. Pokud její odpověď Brusel neuspokojí, může řízení pokračovat a skončit až podáním žaloby k unijnímu soudu.

Polský ministr pro záležitosti EU Szymon Szynkowski vel Sęk ve středu uvedl, že Varšava na výtky Bruselu odpoví argumenty. Cílem zákona je podle něj prozkoumat a omezit ruské vlivy v Polsku a v Evropě.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com