Tchajwanský ministr zahraničí Wu se sešel s předsedou Senátu Vystrčilem

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu se dnes odpoledne sešel s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). V pražském Valdštejnském paláci je čekalo asi půlhodinové soukromé jednání, následovala schůzka delegací. Oba politici se v Česku sešli i před dvěma lety, kdy jednali o hospodářské spolupráci nebo kybernetické bezpečnosti. Wu se ve středu zúčastní pražské bezpečnostní konference. V plánu je také neoficiální večeře s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Do Prahy přiletěl s chotí, v plánu mají mimo jiné i prohlídku památek.

Vystrčil s ministrem podle tiskové tajemnice Senátu Lady Faldynové mluvili například o vnitropolitické situaci obou zemí, o nedávné cestě zástupců Sněmovny na Tchaj-wan nebo o spuštění přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Řešili také strategickou závislost na Rusku a Číně a její dopady, probrali i situaci na Ukrajině, otázku zapojení Číny do tohoto konfliktu a další tchajwanskou pomoc napadené zemi. Dále se bavili o možnosti hrozby napadení Tchaj-wanu Čínou. V této souvislosti projednali posílení obranyschopnosti Tchaj-wanu i snahu vyhnout se konfliktu, sdělila Faldynová ČTK.

Do Česka přijel Wu podruhé. Během své první návštěvy v roce 2021 se zúčastnil konference, kterou pořádal projekt Sinopsis. Mluvil na ní například o restrukturalizaci dodavatelských řetězců v rámci rostoucího geopolitického napětí kolem Tchaj-wanu. Setkal se tehdy také s Vystrčilem, který mu předal Stříbrnou medaili předsedy Senátu za to, jak přispěl k rozvoji česko-tchajwanských vztahů a jak se on i celý Tchaj-wan staví k obhajobě demokracie a svobody.

Ve středu bude Wu jedním z řečníků bezpečnostní konference, kterou pořádá organizace Evropské hodnoty. Záštitu nad akcí letos převzal prezident Petr Pavel, který ji svým projevem zahájí.

Návštěva ministra Wu v Praze je součástí jeho cesty i do dalších evropských zemí. Čína minulý týden varovala evropské země před oficiálními styky s tchajwanskými činiteli a před podporou „sil prosazujících nezávislost Tchaj-wanu“.

  Praha dá radnicím na pomoc pro ukrajinské uprchlíky 106 milionů Kč

Česko se podobně jako většina států v otázce Tchaj-wanu drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. V posledních letech ale zintenzivnilo svou podporu Tchaj-wanu. Ostrov navštívilo několik českých politiků včetně Vystrčila a Pekarové. Vystrčil tak učinil i přes silný nesouhlas Číny, tehdejšího prezidenta Miloše Zemana i expremiéra Andreje Babiše (ANO). Stal se prvním předsedou některého ze Senátů, který za poslední více než čtyři desítky let vystoupil v tchajwanském parlamentu. Prezident Pavel po svém zvolení telefonicky hovořil s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Tchaj-wan, který Čína pokládá za součást svého území, nemá formální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí s výjimkou Vatikánu. Peking pravidelně kritizuje jakékoli formy kontaktu mezi tchajwanskými a zahraničními činiteli, které označuje za povzbuzování ke globálnímu uznání odděleného statusu Tchaj-wanu od Číny.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com