Ukrajinské síly postoupily ve všech oblastech bojů, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinské síly v pondělí postoupily ve všech oblastech bojů, uvedl ve svém nočním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin zase v pondělním vystoupení k národu poprvé připustil, že si sobotní vzpoura wagnerovců vyžádala oběti mezi ruskými vojáky. Uvedla to dnes agentura Reuters.

„Naši vojáci dnes ve všech sektorech pokročili. Je to šťastný den,“ prohlásil Zelenskyj, který v pondělí navštívil Doněckou oblast poblíž fronty na východě Ukrajiny. Návštěva, během níž vyznamenal některé vojáky, se uskutečnila v době, kdy ukrajinská armáda podniká právě v této oblasti a rovněž na jihu země ofenzivu proti ruským silám.

Putin, jehož země loni v únoru proti Ukrajině zahájila válku, se ve svém pondělním projevu věnoval především vzpouře soukromé Wagnerovy skupiny, jejíž členy vyzval, aby vstoupili do armády, nebo odešli do Běloruska. „Odvaha a sebeobětování padlých hrdinů – pilotů zachránily Rusko před tragickými a ničivými následky,“ řekl v jedné části proslovu ruský prezident, a potvrdil tak zprávy o obětech na straně ruské armády.

Kolik pilotů zahynulo, ani kolik letadel wagnerovci sestřelili, ale nesdělil. Ruský exilový server Meduza už dříve napsal, že si vzpoura, při níž wagnerovci ovládli Rostov na Donu a zároveň pochodovali na Moskvu, vyžádala životy 13 ruských pilotů. O stejném počtu mluví i některé ruské kanály na telegramu, píše Reuters.

Server televize CNN napsal, že zpravodajské služby Spojených států měly o chystané vzpouře dopředu „extrémně detailní a přesnou“ představu, a to včetně informací, kde a v jakém počtu budou wagnerovci chtít postupovat. Zpravodajská komunita si ale informace střežila a sdílela je jen s nejvyššími americkými činiteli a jen některými spojenci, nikoli v rámci celé Severoatlantické aliance. Proto byli někteří vysoce postavení evropští i američtí činitelé pátečním a sobotním děním zaskočeni.

  Fico chce ukrajinskému premiérovi říct, že Ukrajina nepatří do NATO

Server také uvedl, že v sobotu spojenečtí činitelé varovali Kyjev před útoky na cíle uvnitř Ruska, které by mohly budit zdání, že se Ukrajina a Západ staví na stranu wagnerovců a ohrožují ruskou suverenitu. „Je to vnitřní záležitost Ruska,“ slyšeli ukrajinští představitelé. Podobně se západní politici vyjadřují i navenek.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com