Důkazy proti Putinovi se hromadí, říká předsedkyně komise. V Haagu vzniklo centrum pro stíhání ruských zločinů

V nizozemském Haagu v pondělí zahájilo svou činnost Mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině (ICPA). To hostí Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust). „Důkazy o nesčetných mezinárodních zločinech spáchaných Ruskem se hromadí. Nenecháme kámen na kameni, abychom dohnali Putina a jeho nohsledy k odpovědnosti,“ okomentovala vznik centra předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Nové centrum, zřízené s podporou Evropské komise, má hrát klíčovou roli ve vyšetřování ruských zločinů agrese proti Ukrajině. Má usnadnit přípravu případů pro budoucí soudní procesy a poskytnout strukturu na podporu a posílení již probíhajících vyšetřování zločinů agrese. Zároveň přispěje k výměně a analýze důkazů, které byly od začátku války nashromážděny.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že nové centrum mezinárodního prokurátora bude stěžejní při zajišťování toho, aby byli pachatelé mezinárodních zločinů postaveni před soud, a to i za trestný čin agrese. „Nenecháme kámen na kameni, abychom dohnali Putina a jeho nohsledy k odpovědnosti,“ uvedla s tím, že ruská invaze na Ukrajinu přináší každý den nevýslovné hrůzy a že znepokojivé zprávy o úmyslných útocích proti civilistům, včetně dětí, se staly krutou každodenní připomínkou krveprolití, které Putin přinesl zpět na náš kontinent. „Důkazy o nesčetných mezinárodních zločinech, které Rusko spáchalo, se hromadí,“ dodala.

Spuštěním mezinárodního střediska Evropská unie podle eurokomisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse znovu potvrzuje své odhodlání zajistit plnou odpovědnost za mezinárodní zločiny spáchané během války Ruska proti Ukrajině. „Patří sem i trestný čin agrese, spáchaný nejvyšším politickým a vojenským vedením. Dnes vysíláme světu jasný signál, že zákaz použití síly je i nadále základem našeho mezinárodního řádu založeného na pravidlech a že ti, kdo jej poruší, budou hnáni k odpovědnosti,“ uvedl.

Středisko tvoří vybraní státní zástupci, kteří jsou již součástí vyšetřovacího týmu, se kterým středisko v rámci svých operací spolupracuje. Zúčastnění odborníci budou pracovat na tvorbě společné strategie a sbírání a analýze důkazů.

  Vyhoštění Rusů z ČR by podle slovenských listů měl být jen první krok

Eurojust poskytne provozní, právní, finanční a logistickou podporu, včetně uchovávání, ukládání a analýzy důkazů, aby mohlo centrum zajišťovat co nejlepší možnou podporu vnitrostátním orgánům. Tato práce je nezbytná pro přípravu na budoucí soudní procesy, ať už před národními nebo mezinárodními soudy, včetně možného tribunálu pro zločiny agrese nebo Mezinárodního trestního soudu.

Zdroj: forum24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com