Čínský prezident vyzval armádu, aby byla odhodlána k boji

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes vyzval armádu, aby byla odhodlána bojovat a zlepšila svou schopnost vést „skutečné boje“. Prezident to podle agentury AFP řekl při návštěvě armádních jednotek v Nankingu v den, kdy do Pekingu přicestovala americká ministryně financí Janet Yellenová.

Podle hlavy státu je nutné „se zaměřit na výcvik pro boj v reálných podmínkách a zrychlit zlepšování naší schopnosti zvítězit“. Čínský prezident se také domnívá, že čínská armáda musí zlepšit svou schopnost „plánovat válku a boje“.

Čína podle mezinárodních analytiků posiluje své vojenské kapacity. Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) měla Čína v loňském roce druhý největší armádní rozpočet na světě po Spojených státech. Čínské vojenské výdaje činily podle odhadu SIPRI v loňském roce zhruba 292 miliard dolarů (6,4 bilionu korun), což bylo o 63 procent více než před deseti lety.

V uplynulých měsících Čína uskutečnila řadu vojenských cvičení v blízkosti Tchaj-wanu, který Peking považuje za vzbouřeneckou provincii. Manévry například simulovaly blokádu ostrovního státu. Peking se nezřekl možnosti použít sílu proti Tchaj-wanu.

Čínský prezident pronesl své výroky během začátku návštěvy v Pekingu americké ministryně financí Janet Yellenová. Po příletu do čínské metropole ministryně uvedla, že si USA přejí mít s Čínou „zdravé hospodářské soutěžení“. „Přijmeme opatření na ochranu naší národní bezpečnosti, když to bude nutné,“ uvedla dále ministryně, podle které je cesta příležitostí, jak se vyvarovat nedorozumění v komunikaci s Pekingem.

Yellenové se podle agentury Reuters dostalo v Pekingu přijetí na nízké diplomatické úrovni. V pátek však má jednat s premiérem Liem Čchiangem. Podle amerických představitelů, které cituje agentura Reuters, se nedá očekávat během její návštěvy větší průlom v obchodních a ekonomických vztazích mezi oběma zeměmi.

Zdroj: ČTK

  Zelenskyj pilotoval letoun F-16, na simulátoru dodaném z Česka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com