Co má prezident Zelenskyj ve skutečnosti na tričku? Šíří se další nepodložený hoax

Lidé si mezi sebou aktuálně hojně přeposílají fotografii Volodymyra Zelenského srovnávaného s Adolfem Hitlerem. Podobnost má podle šířených příspěvků spočívat v údajné nápodobě německého Železného kříže, který nosil Hitler na uniformě. Ve skutečnosti je ale na tričku ukrajinského prezidenta znak Ozbrojených sil Ukrajiny, který nemá s nacismem nic společného. V kontextu vše vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!

Na jedné fotografii je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na druhé pak nacistický diktátor Adolf Hitler. Co mají obě fotografie společného? Vůbec nic. Jinak by vám ale odpověděli lidé, kteří srovnání těchto fotografií sdílejí. Odkazují se na součást uniformy Adolfa Hitlera, takzvaný Železný kříž.

Jde o staré pruské vyznamenání, které bylo poprvé udělováno za Napoleonských válek a naposledy v roce 1945. Hitler vyznamenání získal během první světové války a nosil ho jako součást své uniformy.

Tvarově podobného symbolu na tričku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského si ale začali všímat také známí čeští konspirátoři a jejich sledující na sociálních sítích.

„Náhoda? Nikoli, úmysl a účel. Přes nesčetné důkazy o UA nacismu, ho aktuální vládní mafie podporuje, propaguje a financuje a antičeši fanaticky podporují. Lidská hloupost nezná mezí, bohužel,“ napsala na sociální síti twitter například zakladatelka konzulátu samozvané Doněcké lidové republiky v Ostravě, Nela Lisková.

Jak to ale v podobných případech – kterými se Ověřovna dříve zabývala – bývá, i tentokrát je realita jiná a vysvětlení mnohem jednodušší. Zelenskyj se totiž nesnaží napodobit staré německé vyznamenání či se jakkoliv připodobnit Adolfu Hitlerovi. Na jeho tričku je ve skutečnosti znak Ozbrojených sil Ukrajiny, které brání zemi před ruskou invazí. A ani ty nemají se starým pruským symbolem, který následně zneužili také němečtí nacisté, nic společného.

S kříži je to kříž

Podle Stanislava Bárty z Masarykovy univerzity v Brně má tento hoax kořeny už na samém počátku ruské invaze na Ukrajinu. „Poprvé jsme ho s kolegy zaznamenali už v březnu 2022 po Zelenského vystoupení v americkém Kongresu. I tehdy měl stejné tričko se symbolem Ozbrojených sil Ukrajiny a už tehdy zaznívalo, že má záměrně na tričku nacistický symbol,“ popisuje historik.

  ČT: Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech, třicátníci v 68 letech

„Bavil jsem se o tom s kolegy a spolu s nimi jsme se shodli na tom, že k tak mizerným fotkám, by se dala vytvořit jakákoliv legenda. Podle této logiky bychom mohli označit za nacisty i polské skauty, kteří využívají tento kříž ve svém znaku, či slovenské dobrovolné hasiče, kteří ho zase mají na vyznamenáních,“ dodává.

Srovnání s fotografií Hitlera se Železným křížem je podle odborníka nesmyslné. Už třeba proto, že jde o úplně jiný symbol. „V případě Železného kříže jde o černý kříž se stříbrným rámem. Oproti tomu ve znaku Ozbrojených sil Ukrajiny jde o karmínový kříž se zlatým rámem,“ popisuje.

Odlišný je ve skutečnosti i tvar obou křížů. „Oba sice vycházejí z varianty řeckého, takzvaného tlapatého kříže. Ale Železný kříž má prohnutá ramena, zatímco ukrajinský kříž má ramena rovná. Navíc, německý kříž je bez kruhového středu, který má naopak ukrajinský kříž. A odkazuje tím na historii území až k Vladimírovi Velikému,“ popisuje Bárta.

Nacisté? Ne, kozáci

Znak Ozbrojených sil Ukrajiny byl přijat v roce 2006. „Jednání o něm byla delší, ale dekretem tehdejšího prezidenta Viktora Juščenka byl kříž uznán oficiálním znakem nejen ozbrojených sil, ale i dalších složek. Znak se podle heraldiků odvolává ke starým kozáckým symbolům, odkazují se na tradici obrany země. Tento kříž využívali kozáci na svých praporech už od 17. století. A objevuje se i na kozáckých pečetích,“ vysvětluje historik.

Ke kozácké tradici odkazuje i karmínová barva, která je obecně s těmito válečníky spojována. Paradoxně má proto podle Bárty symbol mnohem blíže k ruské carské faleristice – tedy nauce o vyznamenáních a řádech.

„Rusko se dodnes k některým z těchto symbolů vrací. Stačí zmínit Řád svatého Alexandra Něvského, který založila Kateřina Veliká v roce 1725. I tento řád má v základu karmínový kříž se zlatým lemem a středovým kruhem, kde je motiv svatého Alexandra Něvského nebo císařského orla,“ konstatuje historik.

  Jak zpomalit epidemii covidu? Nový návrh nepotěší očkované lidi

Železný kříž má naopak původ v symbolice Řádu německých rytířů a s ukrajinským křížem sdílí prakticky jen jedno – je symbolem křesťanství. „Všechny tyto insignie – ať jsou východní či západní – se odvolávají na jednotnou křesťanskou tradici,“ uzavírá Bárta s tím, že proto je srovnávání znaku s nacistickou ideologií naprosto nesmyslné.

Zdroj: iRozhlas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com