EU věří nejméně lidí v Česku od roku 2016, klesla i důvěra v NATO a OSN

Evropské unii důvěřuje nejméně lidí v Česku od roku 2016, důvěra k ní klesla na 46 procent z loňských 58 procent. Proti loňsku se výrazně snížila také důvěra v Severoatlantickou alianci (NATO) na 56 procent a v Organizaci spojených národů (OSN) na 52 procent. Výsledky průzkumu, který provedlo letos od konce března do konce května, dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Předchozí průzkum se uskutečnil loni v červenci.

Důvěra české veřejnosti k OSN, NATO a EU je navzájem poměrně silně provázaná, pokud lidé důvěřují jedné z těchto organizací, tak výrazně častěji důvěřují i dvěma ostatním. uvedli autoři průzkumu. „O něco silněji je přitom provázána důvěra mezi NATO a Evropskou unií, o málo slabší, i když stále silný, je pak vztah mezi důvěrou Evropské unii a OSN,“ dodali.

V letošním průzkumu nad důvěrou v EU převládla nedůvěra, k té se přihlásila polovina lidí v Česku. Zbylá čtyři procenta dotázaných odpověděla, že neví. V případě NATO i OSN je stále větší podíl lidí, kteří těmto organizacím věří. Důvěru k NATO nemá 36 a k OSN pak 37 procent. Podíl důvěřujících u NATO i OSN klesl proti loňsku shodně o 11 procentních bodů. Před rokem v červenci Severoatlantické alianci věřilo 67 procent a OSN 63 procent Čechů. „U Organizace spojených národů a Severoatlantické aliance jde o návrat k hodnotám dosaženým v roce 2020 a 2021,“ uvedlo CVVM.

Důvěra českých občanů k Evropské unii se od roku 2003 až do roku 2011 pohybovala kolem úrovně 55 procent s výjimkou roku 2004, kdy dosáhla svého dosavadního maxima 64 procent, a roku 2007, kdy naopak klesla na polovinu. Nejvýznamnější propady důvěra k EU zažila v letech 2012 na 40 procent a 2016 na 37 procent, což podle autorů průzkumu souviselo s ekonomickou a migrační krizí. „V loňském roce důvěra významně vzrostla a v tom aktuálním se naopak propadla až na úroveň roku 2017,“ uvedlo CVVM.

  V noci na dálnicích v ČR přibývají fatální nehody

Severoatlantická aliance se v letech 2003 až 2009 stabilně jevila jako nejméně důvěryhodná, v roce 2010 byla hodnota její důvěry srovnatelná s EU, v dalších letech 2010 až 2020 tuto organizaci co do podílu důvěřujících mírně předčila. Předloni byly podíly důvěřujících v případě OSN, NATO i EU prakticky vyrovnané. Loni byla důvěra k NATO poprvé nejvyšší ze všech tří sledovaných institucí, což potvrdil také aktuální výzkum.

OSN naopak dlouhodobě dosahovalo nejvyšší důvěry ze všech sledovaných organizací, i když mezi roky 2004 a 2007 důvěra klesla z dosavadního maxima 70 procent až na 55 procent. Pak důvěra v OSN stoupala s výkyvy až na 68 procent v roce 2015. O rok později se propadla na 54 procent, v následujících letech se pohybovala kolem 60 procent a v letech 2020 a 2021 mírně nad polovinou. „Po výrazném nárůstu zaznamenaném v loňském šetření se nyní důvěra vrátila zpět k těmto hodnotám,“ podotkli autoři průzkumu.

CVVM zjišťuje také důvěru k unijním institucím a představitelům. U všech zahrnutých do průzkumu nedůvěra převažuje nad důvěrou a podíl nedůvěřujících od roku 2021 významně vzrostl. Evropské komisi v letošním průzkumu věřilo 38 procent dotázaných, Evropskému parlamentu 36 procent, předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové 31 procent, předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi 24 procent a šéfovi unijní diplomacie Josepovi Borrellovi 23 procent Čechů.

V letošním průzkumu mezi 27. březnem a 22. květnem se CVVM dotazovalo 834 lidí ve věku od 15 let.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com