Čína zřejmě dodává vybavení pro ruskou armádu, uvádí zpráva amerických rozvědek

Čína pomáhá Rusku obcházet západní sankce a pravděpodobně mu dodává techniku s vojenským využitím, uvádí čerstvě odtajněné hodnocení amerických zpravodajců. Celní záznamy podle nich svědčí mimo jiné o dodávkách součástek do bojových letounů, informovala agentura Reuters.

Peking od loňské ruské invaze na Ukrajinu opakovaně odmítl, že by z Číny do Ruska proudilo vojenské vybavení. Západní činitelé od počátku vyjadřují ohledně spolupráce dvou velmocí obavy a Čínu varují před poskytováním zbraní pro ruské válečné tažení, podezření ohledně dodávek smrtícího vybavení ovšem zatím veřejně nevyjadřují.

Podle nové americké zprávy Čína poskytuje jisté „technologie dvojího využití, které armáda Moskvy používá k pokračování ve válce na Ukrajině, navzdory mezinárodnímu kordonu sankcí a exportních omezení“. Hodnocení vypracoval Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI) a závěry nyní zveřejnila americká Sněmovna reprezentantů.

Celní záznamy ukazují, že čínské státní společnosti posílají navigační vybavení, technologie na rušení (signálů) a součástky do stíhaček sankcionovaným společnostem vlastněným ruskou vládou, uvádí zpráva. ODNI se podle Reuters z velké části odvolává na zjištění médií a konstatuje, že americké tajné služby nejsou schopné vyhodnotit, zda Peking „záměrně tlumí“ americké sankce.

Zveřejnění zprávy přichází několik dní poté, co zahraničněpolitický poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v rozhovoru uvedl, že Čína Rusku dodává vybavení, které je možné využít k vojenským účelům. Emmanuel Bonne dodal, že Číňané tak nečiní v rozsáhlém měřítku.

ČTK

  Policie vyšetřuje poničení ostravského památníku Rudé armády. Ruská diplomacie žádá opatření

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com