Zelenskyj pilotoval letoun F-16, na simulátoru dodaném z Česka

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si dnes vyzkoušel, jak se pilotuje americký letoun F-16. Neseděl ale uvnitř této stíhačky, nýbrž ve speciálním křesle leteckého simulátoru, který Ukrajině poskytla Česká republika. Informovala o tom na svých stránkách ukrajinská prezidentská kancelář.

Simulátor si Zelenskyj vyzkoušel na nejmenované letecké základě na Ukrajině u příležitosti dnešního svátku letectva ukrajinské armády, který připadá na první sobotu v srpnu. Při návštěvě základny si prohlédl leteckou techniku, posadil se do kokpitu letadla a dostal také jako dárek bundu pilotů s nápisem F-16.

„Na tomto simulátoru ukrajinská armáda v současné době zkouší schopnost moderní technologie. Volodymyr Zelenskyj si to také vyzkoušel a zasáhl jeden z virtuálních cílů – Tu-95,“ napsala ukrajinská prezidentská kancelář. Bombardéry Tu-95 používá ruské letectvo při některých ze svých četných vzdušných útoků na Ukrajinu.

Ukrajina usiluje o stíhačky F-16, ale žádný ze západních států jí zatím jejich dodávky neslíbil. Více zemí už ale Kyjevu nabídlo, že pomůže s výcvikem ukrajinských letců. Začít by měl tento měsíc v Dánsku, později má v Rumunsku vzniknout výcvikové středisko, dohodl se na tom ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov se zeměmi NATO na červencovém summitu ve Vilniusu.

ČTK

  CNN: Prokuratura už má v rukách Trumpovy finanční záznamy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com