Nezaměstnanost vzrostla na 3,5 procenta, podle analytiků je to sezonní vývoj

Nezaměstnanost v Česku po čtyřech měsících poklesu stoupla letos v červenci na 3,5 procenta z červnových 3,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Podle analytiků oslovených ČTK ale mírný meziměsíční nárůst nezaměstnanosti odpovídá sezonnímu vývoji a nic se nemění na tom, že situace na trhu práce zůstává napjatá. Minulý rok v červenci byl podíl nezaměstnaných 3,3 procenta.

Počet lidí bez práce oproti červnu vzrostl o více než 9000 na 258.933. Volných míst naopak mírně ubylo, a to o přibližně tisícovku na 285.627. Loni v červenci bylo lidí bez práce asi o 18.000 méně než letos.

Nezaměstnanost předtím od března do června postupně klesala. Červencový nárůst ale podle úřadu odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období. „Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených a také každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence ÚP ČR,“ sdělil zastupující generální ředitel Úřadu práce ČR Karel Trpkoš.

Také analytici vidí za meziměsíčním růstem podílu nezaměstnaných sezonní důvody. „V létě dochází k sezonnímu výkyvu způsobenému přílivem absolventů středních a vysokých škol. Ti si užívají prázdniny a do práce vstupují až v září, kdy ztratí status studenta. To platí i pro další uchazeče, kteří často vybírají zbytky svých dovolených u předchozího zaměstnavatele a na nové pozice nastupují až na podzim. Nárůst nezaměstnanosti mohly ovlivnit i celopodnikové dovolené, které omezují nábor nových zaměstnanců,“ uvedl generální ředitel společnosti Randstad Česká republika Martin Jánský. Určitou roli ve zvýšení nezaměstnanosti podle něj sehrálo i omezení podpory pro uprchlíky z Ukrajiny, po kterém část z nich z Česka odešla.

„Je povzbudivé, že se nezaměstnanost v České republice stále drží na velmi nízké úrovni. Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle posledních dat unijního statistického úřadu Eurostat za letošní červen měla po sezonním očištění nižší nezaměstnanost než Česko z členských zemí EU pouze Malta.

  Pohonné hmoty v ČR začaly po několika týdnech opět zdražovat

Podle odborníků zůstává situace na trhu práce napjatá a významnějším rizikem pro nadcházející měsíce je vývoj v průmyslu s ohledem na klesající počet nových zakázek. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ale soudí, že se nezaměstnanost v dohledné době nestane problémem české ekonomiky. „Na podzim počítáme s jejím opětným poklesem a ani na konci letošního roku se podíl nezaměstnaných nepřehoupne přes čtyři procenta,“ řekl.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v červenci nadále v Ústeckém kraji s podílem lidí bez práce 5,4 procenta. Následoval Moravskoslezský kraj se 4,9 procenta nezaměstnaných. Nejnižší nezaměstnanost byla stejně jako v červnu v Jihočeském kraji s 2,6 procenta. Další tři kraje – Pardubický, Zlínský a Vysočina – pak měly shodně nezaměstnanost 2,7 procenta.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com