Ruská centrální banka nebude do konce roku nakupovat zahraniční měny

ČTK

Ruská centrální banka nebude od čtvrtka až do konce roku nakupovat zahraniční měny. Cílem tohoto kroku je snížit výkyvy na finančních trzích, uvádí se v prohlášení banky. Zároveň ale banka bude pokračovat v prodeji zahraničních měn.

Důvodem rozhodnutí banky je vysoký pokles rublu. Dnes se rubl vůči euru i dolaru propadl na nejnižší úroveň od března 2022. Dolar se dnes vyšplhal až na 98 rublů za dolar a euro na 108 rublů za dolar. Po oznámení centrální banky euro i dolar část svých dnešních zisků smazaly.

Na rubl stále více doléhají dopady války na Ukrajině. V souvislosti s omezením vývozu ropy a zavedením cenového stropu na ruskou ropu příjmy Ruska z vývozu v letošním roce klesly. Přebytek obchodní bilance se snižuje a rozpočtový deficit země roste.

Podle rozpočtového pravidla Rusko prodává zahraniční měnu ze svého fondu bohatství, aby vyrovnalo případný výpadek příjmů z vývozu ropy a plynu, nebo provádí nákupy v případě přebytku. Tyto operace realizuje jménem ministerstva financí centrální banka.

Centrální banka tento měsíc obnovila vlastní samostatné intervence a každý měsíc prodává cizí měny za zhruba 2,3 miliardy rublů (523,7 milionu Kč). V těchto nákupech hodlá nadále pokračovat, uvedly agentury AP a Reuters.

Podle analytiků Promsvyazbank tento krok ukazuje na obavy centrální banky z vývoje směnných kurzů. Toto opatření však podle nich samo o sobě nebude stačit k tomu, aby se zabránilo dalšímu oslabování rublu.

ČTK

  Schillerová: MF nenavrhne další plošný odklad splátek úvěrů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com