Černochová: Vyjednávání o nákupu letounů F-35 je ve finále

Vyjednávání o nákupu amerických letounů F-35 je ve finále. V řádech týdnů by měl být výsledek představen vládě a předsedům parlamentních stran. V dnešním projevu k zákonodárcům, vojákům a dalším hostům na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Jsme v nějakém finále. Někdy v řádech týdnů bychom to měli představovat vládě a předsedům politických stran v Parlamentu,“ uvedla ministryně.

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej letounů páté generace české armádě v červnu. Maximální možnou částkou pro případný desetiletý kontrakt je 5,62 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun). Částka je pro schválenou smlouvu nepřekročitelná, proto v ní standardně bývá zahrnuta i dostatečná rezerva, sdělil dříve ČTK mluvčí vlády Václav Smolka. Ministerstvo obrany s USA jedná o pořízení 24 těchto stíhaček.

Zahájit jednání s americkou vládou o případném nákupu strojů doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje páté generace, které by vystřídaly nyní využívané švédské gripeny. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současnosti právě F-35 amerického výrobce Lockheed Martin, který by společně se společnostmi Boeing a Raytheon byl hlavními signatáři potenciálního kontraktu.

ČTK

  V pátek ČR vydala běžencům z Ukrajiny 863 víz, celkem přes 390.000

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com