Ministři nerozhodli, jaký návrh odborů a podnikatelů v balíčku podpoří

Zástupci vlády na dnešním jednání s odbory a zaměstnavateli nerozhodli, zda přijmou jejich návrhy změn balíčku k ozdravení financí. Rozhodnout by o tom měli lídři koaličních stran na svém středečním jednání. Novinářům to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj se připravují změny v úpravě evidence práce na dohodu. Odboráři a podnikatelé sepsali společný návrh s devíti změnami balíčku. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula řekl, že cítí největší podporu ministrů u zachování daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.

„Nebylo to o tom, že bychom si řekli, s kým souhlasíme, s kým ne. Abychom udělali nějakou změnu v balíčku, tak se na něm musí shodnout všech pět vládních stran tak, jak jsme se na tom shodli v původním textu,“ uvedl Stanjura. Dodal, že od odborářů a zaměstnavatelů dostal dnes všechny informace, které k rozhodování potřeboval. „Nevím, jak to dopadne, není to sportovní utkání,“ podotkl ministr.

Politici koaličních stran projednají celkové změny balíčku ve středu, posoudí i devět bodů odborářů a zaměstnavatelů. Poté podle Stanjury rozhodnou.

„Byli bychom rádi, aby to při devíti bodech neskončilo deset nula. Věřím, že to tak nedopadne. Osobně cítím největší možnost dohody kolem benefitů. Je to můj pocit,“ uvedl Středula. Vychází z vyjádření dalších členů vlády. Podle odboráře by se některé body mohly dostat do uceleného koaličního návrhu změn balíčku. „Je to sice z kategorie přání, možná představ, ale rád bych, aby se také naplnily,“ dodal Středula.

Odboráři a zaměstnavatelé společně navrhují zachování daňového zvýhodnění benefitů, mírnější navýšení úhrad při těžbě než ve vládním balíčku, úpravy pravidel u dohod o provedení práce (DPP), osvobození zemědělských pozemků od daně z nemovitosti, zrušení daňových návrhů u příspěvků na stravování, zachování daňového odpočtu u členských příspěvků odborům, nesnižování sociálního fondu vysokých škol, nesnižování fondu kulturních a sociálních potřeb a zachování osvobození energeticky náročných provozů od daní na plyn a elektřinu.

  Počet případů covidu podruhé v řadě klesl, ve čtvrtek jich bylo 227

Odboráři a zaměstnavatelé dostali dnes na jednání podrobnější návrh úprav práce na dohodu. Změny prozkoumají a vládě poskytnou stanovisko. Podle Stanjury se nyní hledá požadované zjednodušení pravidel a administrativy.

„V tuhle chvíli definitivní výsledky neznáme. Probrali jsme jednotlivé body, uvidíme zítra (ve středu). Bylo naznačeno, že určitým kompromisům jsou nakloněni. Věříme, že některé kompromisy budou prosazeny,“ uvedl hlavní ekonom svazu dopravy Bohuslav Čížek.

Dnešního jednání se vedle Stanjury účastnili i ostatní lídři vládních stran. Chyběli jen zástupci TOP 09, mají jednání mimo Prahu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com