Fiala se ohradil proti Havlíčkovu obvinění ohledně výzvy k potravinářům

idnes.cz

Místopředseda opozičního hnutí ANO a Sněmovny Karel Havlíček umí podle premiéra a předsedy ODS Petra Fialy nálepkovat, mluvit páté přes deváté a bránit šéfa hnutí Andreje Babiše, ale ne řešit problémy. Fiala to dnes uvedl na sociální síti X, dříve Twitteru. Reagoval tak na Havlíčkovo tvrzení, že se předseda vlády vyjádřil jako „kovaný komunista“, když ve čtvrtek vyzval potravinářské firmy s rekordními zisky ke snížení cen produktů.

„Rekordní zisky Agrofertu a dalších obřích zemědělských a potravinářských firem nejsou jen výsledkem jejich úspěchu na trhu, ale také štědrých dotací. A proto by se jejich zisky měly a musí projevit snížením cen potravin,“ uvedl dnes premiér. Koncern Agrofert, který má ve svěřenském fondu Babiš, za loňský rok vykázal zisk zhruba 13 miliard korun, což byl více než dvojnásobek v porovnání s předchozím rokem.

„Zatímco já tlačím na firmy, aby lidem snížily ceny, Karel Havlíček brání Andreje Babiše, který by jako majitel potravinářských firem s rekordními zisky mohl potraviny pomoci zlevnit jediným rozhodnutím,“ napsal předseda vlády. „Karel Havlíček umí nálepkovat, mluvit páté přes deváté, ale ne řešit problémy. Našim občanům jeho řeči nepomohou,“ dodal Fiala k dnešnímu Havlíčkovu vystoupení v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„On mluvil jako kovaný komunista,“ uvedl dnes Havlíček v reakci na čtvrteční premiérovo vyjádření. Fialovu výzvu přirovnal k výrokům bývalého šéfa komunistů Miloše Jakeše, který v jednom ze svých projevů poukazoval na zvýšené příjmy některých předlistopadových umělců.

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) v pořadu označil Havlíčkovo tvrzení za nesmyslné. Podotkl, že předseda ODS na rozdíl od řady členů ANO včetně jeho šéfa Babiše komunistou nikdy nebyl. Podle Skopečka je legitimní politický tlak na potravinářské firmy, aby zvýšily chování vstřícné ke spotřebitelům. Mohly by při vykázání vysokého zisku vracet státu dotace a subvence, které od něj na podnikání dostaly. Systémově však snížení cen lze dosáhnout snížením daní nebo zvýšením konkurenceschopnosti, dodal Skopeček.

  Kabinet znovu odmítl návrh STAN na přesun úřadů do regionů

Fiala ve čtvrtek uvedl, že některé potravinářské firmy, které loni žádaly vládní pomoc, vykázaly za minulý rok „opravdu rekordní zisky“. „Do jisté míry mi připadá i nevkusné, když majitel takovýchto firem vyčítá vládě, že nic nedělá s cenami potravin – on by mohl jediným rozhodnutím ve svých koncernech dosáhnout toho, že lidé budou mít potraviny levnější,“ řekl předseda vlády.

Havlíček ve shodě s Babišem uvedl, že příčinou vysokých cen potravin je vysoká cena energií. Firmy kvůli nim zvýšily ceny zboží i služeb.

Místopředseda ANO také s odkazem na centrální banku uvedl, že proinflační charakter by mohly mít změny v daňových sazbách, na kterých se dohodla vláda. Podle něj obchodníci do cen zboží nepromítnou snížení daně z přidané hodnoty (DPH), zvýšit by se naopak mohlo vodné, stočné nebo platby za elektřinu kvůli platbám na obnovitelné zdroje energie.

Skopeček hájil změny jako zjednodušení daňového systému. Na příkladu snížení DPH u některých položek odmítl tvrzení, že by změny znamenaly plošné zvýšení daní. Daně se zvyšují velmi málo, daň z nemovitostí se zvyšuje symbolicky, uvedl.

S daňovými změnami počítá vládní konsolidační balíček, v jehož projednávání bude Sněmovna pokračovat v září. Vláda tak chce získat do rozpočtu navíc 35,2 miliardy korun. V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun. Součástí projednávaného návrhu zákona není omezování dotací a státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace. V příštím roce by měla navrhovaná opatření v konsolidačním balíčku zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Opozice konsolidační balíček kritizovala a v úvodním kole navrhovala jeho zamítnutí, které ale neprosadila.

  Antimonopolní úřad pozastavil zakázku na nákup aut pro výsadkáře

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com