HK: Nadměrná administrativa stojí stát a firmy miliardy korun

Hospodářský růst země zpomaluje nadměrná administrativní a regulatorní zátěž, na kterou firmy a stát vynakládají zbytečně tisíce neproduktivních hodin a miliardy korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hospodářská komora, která navrhuje přes 400 dílčích změn vedoucích ke snížení zátěže. Jednou z navrhovaných úprav je například zrušení nutnosti podepisovat prohlášení poplatníka k dani z příjmů každý rok. Hospodářská komora očekává nad návrhy diskuzi napříč ministerstvy.

Mezi největší problémy podnikatelů patří podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka úbytek pracovníků a legislativou vyvolávané neproduktivní činnosti, jako je nadměrná administrativní a regulatorní zátěž. Ta podle něj stojí stát a firmy tisíce neproduktivních hodin a miliardy korun. „Přesto její redukce ze strany státu je v mnoha případech jen kosmetická. Slíbili jsme proto, že začneme tím, že státu dodáme k analýze seznam zbytných povinností podnikatelů,“ řekl Zajíček.

Příkladem nesmyslné administrativní zátěže je podle něj nutnost každoročního podepisování prohlášení poplatníka daně z příjmů. Ze zákona musí poplatník každoročně podepsat prohlášení k dani nejpozději do 15. února. „Mzdové účetní každý rok uhánějí zaměstnance kvůli podpisu, i když se u většiny zaměstnanců situace nemění. Přitom stačí růžový formulář podepisovat při nástupu do zaměstnání a dále v případě, že došlo k nějaké změně, třeba narození dítěte,“ dodal.

Mezi další návrhy změn Hospodářské komory patří například zrušení knihy jízd v případě použití vozidla zaměstnancem pro soukromé účely, rozšíření principu samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem, zkrácení archivační lhůty povinně archivovaných dokumentů či sloučení formuláře týkající se vodního zákona. „Tyto návrhy Hospodářská komora již adresovala úřadu vlády,“ stojí v tiskové zprávě.

Zajíček řekl, že u vládního konsolidačního balíčku Hospodářská komora zdůrazňovala, že ani desítky ušetřených miliard korun veřejné finance nestabilizují, dokud vláda nezmapuje bolavá místa ekonomiky. „Projít razantní dietou musí celý administrativní systém, jinak za tři roky budeme v podobné situaci jako dnes,“ dodal.

  Věřitelé zadlužených ČSA přijali reorganizační plán na záchranu firmy

Podle Právního elektronického systému pro podnikatele, který vyvinula Hospodářská komora k mapování regulatorní zátěže podnikatelů, musí každá osoba samostatně výdělečně činná podle 21 základních podnikatelských zákonů plnit 1719 povinností. Zaměstnavatelům stát ukládá nejméně 2100 povinností.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com